Index Vakbarát Hírportál

Orosz-amerikai hírszerzési csúcstalálkozó volt Washingtonban

2018. február 1., csütörtök 13:51

Nagyon nem akarta titokban tartani az orosz fél, hogy a múlt héten Washingtonban tárgyalt az orosz hírszerzés (Külföldi Hírszerző Szolgálat, SZVR) vezetője és a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) két vezetője a CIA igazgatójával. 

A találkozó nyilvánosságra kerülése viszont – bár a Kreml külön nem kommentálta a hírt – magyarázatra kényszerítette a Trump kormányzatot, elvégre az SZVR-t vezető Szergej Nariskin rajta van azon az amerikai tiltólistán, amely alapján nem is léphetne az Egyesült Államok területére. Putyin bizalmasa korábban elmondta, a lista miatt akadályokba ütközhetnek látogatásai a NATO tagországaiba, bár „a szabály alól lehetnek kivételek.”

Hogy a kivételek egyike épp Washington és a CIA-t vezető Mike Pompeo az a tiltólista és a Trump orosz kapcsolatai miatti vizsgálatok ismeretében váratlan, még akkor is, ha hivatalosan a terrorizmus elleni együttműködésről volt szó.

A Washington Post úgy tudja, az orosz katonai hírszerzés (GRU) vezetője is Washingtonban járt, de nem derült ki, hogy Pompeo őt is fogadta volna.

A találkozó azonban még sokkal szívélyesebb viszony esetén is szokatlan volna. Washington Postnak nyilatkozó amerikai hírszerzési tisztségviselők szerint nagyon régóta nem volt arra példa, hogy ennyi orosz hírszerzési vezető egyszerre Washingtonba látogasson, és ott megbeszélést folytassanak egy vezető amerikai tisztségviselővel.

A tanácskozásról készült és a hírszerzési alkalmazottaknak kiküldött összefoglalóban Oroszországot az Egyesült Államokkal való együttműködésre nyitott partnerként írják le.

A lapnak nyilatkozó források szerint aggasztó, hogy a Kreml látogatást úgy értelmezheti, hogy az Egyesült Államok kész elnézni Oroszország korábbi lépéseit, és nem elég eltökélt, hogy határozottan megakadályozzon további befolyásolási kísérleteket – idézte a lapot az MTI. A feltételezés jogos, a Kreml nyilván épp ezért nem is igyekezett titkolni a találkozó tényét, amelyet két napja Oroszország washingtoni nagykövete is készséggel elismert.

„Egy dolog a politika, egy másik a munka. Egyrészt vannak a politikai szólamok, másrészt a valódi feladatok” – mondta Anatolij Antonov a Vesztyi.ru szerint. 

Beszédes az időzítés is: néhány nappal az előtt került rá sor, hogy kedden az amerikai pénzügyminisztérium végül nyilvánosságra hozta a 210 orosz politikai és gazdasági vezető nevét tartalmazó listát a tavaly elfogadott, az Egyesült Államok ellenfeleivel szembeni szankciós ellenintézkedésekről rendelkező törvénnyel összhangban. A jogszabály célja, hogy megbüntesse Oroszországot a 2016-os amerikai elnökválasztásba történt feltételezett beavatkozásáért, az emberi jogok megsértéséért, a Krím annektálásáért és a kelet-ukrajnai katonai szerepvállalásáért.

Csakhogy a lista sokak szerint pótcselekvésnek látszik: többen vannak rajta olyanok, akik már a korábbi szankciók alapján is érintettek voltak, vagy diplomáciai okokból a gyakorlatban mégsem lehet érvényesíteni vele szemben a beutazási tilalmat.

Ráadásul Trump ellenzi a szankciók szélesítését, ami az elnök kritikusai számára újabb jele annak, hogy többről volt szó a múlt heti találkozón, mint a terrorizmus elleni együttműködésről.

A találkozó miatt a szenátus demokrata vezetője kérdőre vonta a Trump-adminisztrációt. Charles Schumer szerint azonnal világossá kell tenni a tárgyalás részleteit, hogy pontosan miről és kikkel tárgyalt az orosz fél Washingtonban.

Bár a CIA szerint minden a törvénnyel összhangban zajlott, a szolgálat vezetőjének is kellemetlen, hogy találkozójának híre ment: Mike Pompeo a hét elején is arról beszélt a BBC-nek, hogy Oroszország fenyegetést jelent az amerikai választásra, ebben semmi javulást nem lát. 

Rovatok