Index Vakbarát Hírportál

Brit diplomaták kiutasításával reagál Moszkva a Szkripal-ügyre

2018. március 16., péntek 10:55 | aznap frissítve

Frissítés: Oroszország kiutasított 23 brit diplomatát és visszavonta a szentpétervári brit konzulátus megnyitására szóló engedélyt szombaton a Szkripal-ügy miatt kitört diplomácia viszály miatt.

Percről percre változik a nemzetközi helyzet a Szkripal-ügy kapcsán Oroszország és Nagy-britannia között. Pénteken a brit külügyminiszter kijelentette: a brit kormány véleménye szerint "elsöprően nagy valószínűséggel" Vlagyimir Putyin orosz elnök döntése volt, hogy "a II. Világháború óta első ízben idegmérget használjanak Európában". Boris Johnson Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszterrel együtt tett látogatást a II. világháború elején lengyel alakulatok részvételével megvívott angliai csata londoni múzeumában, az eseményen jelen lévő újságíróknak kijelentette:

Nagy-Britanniának nem az orosz néppel, nem a Nagy-Britanniában élő oroszokkal, hanem "a Putyin vezette Kremllel" van vitája.

Erre Dmitrij Peszkov szóvivő reagált az Interfax hírügynökségnek: "több szinten és több szituációban közöltük már, hogy Oroszországnak nincs köze ehhez a történethez. Bármilyen utalás az elnökünkre vagy az ő említése (ezzel az üggyel kapcsolatban) nem más, mint a diplomácia szempontjából sokkoló és megbocsáthatatlan magatartás."

Korábban Oroszország brit diplomaták kiutasításával válaszolt arra, hogy 23 orosz külszolgálati tisztségviselőnek el kell hagynia Nagy-Britanniát a Szkripal-ügy miatt - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken Asztanában. Lavrov azt viszont nem közölte, hogy hány brit diplomatának kell majd távoznia.

Theresa May brit kormányfő szerdán jelentette be az orosz diplomaták kiutasítását, a magas szintű kétoldalú diplomáciai érintkezés felfüggesztését, valamint azt, hogy az oroszországi labdarúgó-világbajnokságot a brit királyi család és a kormány tagjai bojkottálják, miután Nagy-Britanniában megmérgezték Szergej Szkripal volt kettős ügynököt és lányát, ami mögött a brit miniszterelnök szerint "nagy valószínűséggel" Oroszország áll.

Moszkva tagadja a vádat, az állítva, hogy nem fűződött érdeke a gyilkossághoz.

Az orosz diplomácia szerint London megtagadja az ügyben az együttműködést, amelyre a vegyifegyver-tilalmi egyezmény keretében köteles lenne, nem bocsát rendelkezésre vizsgálható mintát a méregből, és nem engedi, hogy az orosz állampolgárságú Julija Szkripal konzuli segítséget kapjon.

Lavrov pénteken úgy vélekedett, hogy a Szkripal-féle mérgezés egy újabb "kérlelhetetlen és igazolhatatlan oroszellenes játszma". Emlékeztetett rá, hogy a Londonban 2006-ban polóniummal megölt Alekszandr Litvinyenko volt FSZB-tiszt ügye - amelyben Moszkva szintén ártatlannak vallja magát - még eljutott a bíróságra, és hangsúlyozta, hogy most még ez sem történt meg az ítélet kimondása előtt. Ismét kifejezte reményét, hogy Szkripal felépül és tisztázza, mi történt.

Az orosz diplomácia vezetője szerint Gavin Williamson brit védelmi miniszter Moszkvával kapcsolatban elhangzott hangzatos kijelentésével be akar vonulni a történelembe. Lavrov szerint amíg May még "csak" arra ragadtatta el magát, hogy "nagy valószínűséggel" Oroszország áll a kettős gyilkossági kísérlet mögött, addig Williamson már odáig ment el, hogy "Oroszország kotródjon, és fogja be a száját". A miniszter a történteket Williamson "alulműveltségével" indokolta.

Alekszandr Jakovenko londoni orosz nagykövet a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy Oroszország a Szkripal-ügy miatt maximális nyomást fog gyakorolni Nagy-Britanniára.

A támadásról és annak hátteréről ebben a cikkünkben olvashat bővebben.

Rovatok