Oroszország rövid időn belül már a második laborháborúba sodródik bele. Először a Nagy-Britanniában élő orosz kettős ügynök, Szergej Szkripal megmérgezése miatt kényszerült dezinformációs ellentámadásra, az elmúlt hetekben pedig hűséges, de önfejű szövetségese, Bassár al-Aszad dúmai gáztámadásával kapcsolatban igyekszik Mr. Wolfként eltüntetni a nyomokat – és elsikálni a felelősséget.
A dúmai gáztámadás alapvetően nem számítana olyan egyedi esetnek, mint amikor Nagy-Britannia közepén kent be egy kilincset az FSZB specialistája novicsok típusú ideggázzal, de alkalmat adott arra, hogy a Szkripal-ügyben csak a diplomáciai válaszlépésre szorítkozó nyugati hatalmak legalább szimbolikus katonai válaszcsapással jelezzék azt, hogy eddig, és ne tovább.
Ezért nem csoda, hogy az orosz védelmi minisztérium és a propagandagépezet gőzerővel igyekszik összebarkácsolni egy ellen-narratívát, ami valahogy így foglalható össze:
A nyugatiak megrendeztek egy vegyi fegyveres támadást Szíriában, amit ürügyként használtak fel a katonai beavatkozásra.
A médiabuborékok homályos membránjai mögül joggal merülhet fel a kérdés: Ugyan miért kéne készpénznek venni azt, hogy pont az oroszok akarják elsikálni szövetségesük felelősségét, és nem a nyugati és arab média bűnbakképzéséről van szó?
A dúmai támadással kapcsolatos kételyek két irányba terjednek:
Ahogy azt látni fogjuk, valójában mindkét kétely a szíriai polgárháború komplexitásában gyökerezik, és valójában egyik sem eloszlathatatlan.
A dúmai támadás - melyet valószínűleg a szarin nevű idegméreg és klórgáz elegyével hajtottak végre - felelősére vonatkozó kétségbevonhatatlan bizonyítékról csak a vegyi fegyver-szakértők mintavételei és laborvizsgálatai után lehet beszélni, ekkor derül ugyanis ki, hogy a felhasznált anyagok Aszad készleteiből származnak-e. Csakhogy ezen kívül is rendelkezésre állnak olyan, közvetettebb bizonyítékok, melyek arra utalnak, hogy ezt a támadást nem követhette el más, mint az Aszad-rezsim.
A konkrét bizonyítékok megszerzésének ellehetetlenítése. Moszkva és Damaszkusz ravaszul jártak el: három nappal a támadás után meghívták az ENSZ vegyi fegyver-szakértőit, de a Szervezet a Vegyi Fegyverek Betiltásáért szakértői a Dúmát ellenőrző szír és orosz erők által eléjük görgetett akadályok miatt csak két héttel a támadás után tudták az első helyszínt bejárni, és onnan mintát venni. És csak most szerdán sikerült a második helyszínt is meglátogatni, majd a mintákkal elindulni a hollandiai Rijswikben található laboratóriumba. Amerikai vádak szerint ennyi késlekedés elég is lehet a bizonyítékok eltüntetésere, netán hamis minták elszórására. Ezt a gyanút erősíti, hogy Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsában a polgárháború kezdete óta
rutinszerűen megvétóz minden olyan tervezetet, ami a háborús bűnök ügyében való tisztánlátást segíti.
Legutóbb például elérte, hogy felfüggesszék a vegyi fegyverek bevetését monitorozó bizottság mandátumát.
Légből kapott felelősök. A támadást követően oroszok és a szír rezsim gyorsan megtalálta a maga felelőseit. A fulladozó emberekről megjelenő videókat először a brit titkosszolgálat koholmányainak minősítette, majd a előjöttek egy kelet-gútai sufnilaborral, ahol állítólag a szaúdiak által támogatott Dzsais al-Iszlám vegyészei előállították a szomszédos városban bevetett szarin-klór-mixet. Az orosz médiában – de még több nyugati orgánumban is – bizonyítékként bemutatott laborról azonban szakértők első ránézésre megmondták, hogy egy berendezett helyszín, ahol soha nem állíthattak elő vegyi fegyvert. A háborús oknyomozásban jeleskedő Bellingcat portálnak nyilatkozó szakértők számos árulkodó jelre hívták fel a figyelmet, emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy
ha valóban a bizonyítékként bemutatott üvegcsékben akartak szarint előállítani, akkor a vegyészek már mind halottak.
Persze az álhírek természetéből adódóan valószínűleg maga a hamis állítás sokkal nagyobb erővel hatott, mint a cáfolat. Azonban a gondosan felépített hamis bizonyíték önmagában is minimum gyanús.
Szíriában nem sokan szórják a gázt. Az Iszlám Állam felemelkedése idején az egész világon végigfutott a rettegés – az Indexen is -, hogy a dzsihadisták képesek lehetnek komolyabb vegyi fegyver-készlet előállítására, és hát ki más vetne be ilyen zsigeri félelmet keltő eszközt, mint a dzsihadisták? Ez a félelem alaptalannak bizonyult, jelenlegi ismereteink szerint az IS e gyetlen alkalommal vetett be klórgázt (a szegény ember vegyi fegyverét), és azt sem átütő sikerrel. Ezen kívül műtrágyából kotyvasztott szerekkel próbálkozott – még kevesebb sikerrel. Elszórtan voltak hírek arról, hogy ellenzéki frakciók is bevetettek egy-két olyan vegyi töltetet, melyre sikerült rátenniük a kezüket, Aszadról ellenben ENSZ-jelentések és független vizsgálatok sora mutatta ki, hogy
évek óta rendszerszerűen terrorizálja vegyi fegyverekkel saját lakosságát.
És annak ellenére, hogy a 2013-es, százak halálát okozó gútai szarin-támadást követően vállalta teljes vegyi arzenáljának leszerelését – ennek végrehajtására Oroszország vállalt kezességet -, ezt a munkát lényegében elszabotálta. Tavalyi becslések szerint bár a rezsim készleteinek nagy részét elszállították, még mindig 2000 olyan vegyi töltet áll Aszad rendelkezésére, melyet már évekkel ezelőtt külföldre kellett volna szállítani. Ezeket a tölteteket a rezsim a nemzetközi felháborodás lecsengésével szorgosan el is kezdte használni – például Aleppó ostrománál -, igaz, csak módjával adagolva.
Mivel 2014 után a rezsimnek csak csekély készletei maradtak a leggyilkosabb szerekből, ezért is fanyalodott rá a szarin vegyítésére a könnyebben hozzáférhető klórgázzal. De a szigorú tiltás és a nemzetközi szankciók ellenére is gőzerővel dolgozik a tömegpusztító arzenáljának feltöltésén; nemrég derült ki, hogy 2014 és 2016 között belga cégek tonnaszám szállítottak a rezsimnek a klórhoz hasonlóan szintén kettős felhasználású – azaz polgári és katonai célra is alkalmas - izopropanolt, melyet szinte biztos, hogy vegyi fegyver előállítására szántak.
A vegyi támadással kapcsolatos homályt az Aszad-rezsim motivációjának látszólagos hiánya is magyarázza. Mondjuk mielőtt ezt elkezdeném boncolgatni, érdemes megjegyezni, hogy a motiváció nem csak Damaszkusz esetében homályos, hanem az ellenzéki milíciáknak – akár mérsékeltek, akár iszlamisták, akár dzsihadisták - sem lett volna túl sok motivációja egy "false flag" támadás megrendezésére, mivel
Jó, az ellenzéki milíciáknak nem fűződött érdeke saját maguk elgázosításához. De még mindig nem vagyunk beljebb abban a kérdésben, hogy akkor Aszadot mi motiválta. Adja magát egy sokszor elhanyagolt, de mégis létező emberi vonás: a kegyetlenség. Trump is "állatnak" nevezte Aszadot; de annak ellenére, hogy csábító, hogy a minden erőszakos tettben ott lappangó öncélúság felől közelítsük meg a kegyetlenkedéseket, Aszad kegyetlensége sok szempontból nagyon is racionális és nagyon is megmagyarázható.
Az egyik magyarázat az, hogy Aszad Putyin hoz, Kim Dzsongunhoz és valamennyire Trumphoz is hasonlóan az "ez a fickó egy veszélyes őrült, aki mindenre képes" imázs tudatos erősítésével igyekszik megteremtenie maga körül a kiszámíthatatlanság és a veszély auráját, ami komoly elrettentő erővel bír. Az is felmerült, hogy Aszad így akarta kielégíteni saját etnikai/vallási közössége, az alaviták igényét, akik damaszkuszi demonstrációkon követelték, az elnök helyezzen nagyobb nyomást az ellenzéki fogságban lévő alavita foglyok szabadon bocsátása érdekében az iszlamista milíciákra.
De valójában a kirívó kegyetlenkedések egy nagyon is átgondolt terv részeit képzik. Ez a terv pedig nem más, mint
Szíria teljes demográfiai és gazdasági újrarendezése.
Ezt a nagyszabású projekt nem ma kezdődött, és nagyjából arról szól, hogy Aszad Szíria észak-déli városi tengelyében, ami nagyjából a déli Darától Damaszkuszon, Homszon és Hamán át Aleppón át húzódik, fel akarja lazítani a szunnita arabok többségét (a háború előtti Szíria lakosságának legalább 60 százaléka tartozott a szunnita arabokhoz). A projekt jelenleg a dózerolási szakaszánál tart, de világosan látszanak a fázisai:
A tömeges áttelepítés és a tömeges vagyonelkobzás már a háború utáni, minimum 250 milliárd dollárba kerülő újjáépítésnek alapoz meg, mely egyfelől óriási lehetőség az 1970 óta hatalmon lévő Aszad-klán körüli garancsiistvánok számára, másfelől a rezsim elég vastag - bár kétes fedezetű - biankó csekket lobogtat meg külföldi szponzorai, Oroszország és Irán előtt.
Borítókép: Gáztámadás túlélői. Gyerekek segítenek egymásnak egy alkalmi kórházban, Dúmában 2018. január 22-én. A felkelők által ellenőrzött területen végrehajtott támadásnak 21 fulladásos áldozata volt, köztük gyerekek is. Fotó: AFP
Ennek semmi értelme! Vagy mégis? Minden, amit a dúmai vegyi fegyveres támadásról és Aszad Nagy Szíriai Mestertervéről tudunk.
389 · Apr 27, 2018 01:47pm Tovább a kommentekhez