Theresa May brit miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy elhalasztja a keddre tervezett alsóházi szavazást az EU-val nagy nehezen kialkudott, a 27 tagország által már jóváhagyott brexitmegállapodásáról, ami a kilépés feltételrendszeréről szól. A brit miniszterelnöki hivatal egyelőre azt jelezte, hogy még január 21-e előtt megtartják az elhalasztott szavazást, addig viszont próbálnak alkudozni.
May most visszamegy tárgyalni az EU-val, felméri a lehetőségeit, és megpróbál változtatásokat elérni a megállapodásba foglalt ír biztosíték ügyében. May kedden elsőként a leginkább a britek mellett álló Mark Rutte holland miniszterelnökhöz ment, utána pedig Angela Merkel német kancellár következett, csütörtökön pedig EU-csúcs.
A brit kormányfő nem véletlenül farolt ki a szavazás elől. A 2017-es előrehozott választás óta az alsóházi többségét biztosító északír unionisták, és a saját pártjának több tíz – sőt, egyes források szerint akár 80-100 – képviselője is a megállapodás ellen szavazott volna. A kemény brexit hívei és a maradáspártiak között egyaránt ellenkezést váltott ki a megegyezés.
A legnagyobb vitákat a brit parlamentben az északír-ír határ kérdésére kitalált megoldás – amivel időt nyertek a probléma rendezésére – váltotta ki az alsóházban. May a tory vezetés szerint olyan jogi garanciákat akar kapni, amikkel az Egyesült Királyság nem kerülhet határozatlan idejű csapdahelyzetbe, a mostani formában ugyanis addig kapcsolódhatnának a vámunióhoz, amíg az ír kérdés nem rendeződik.
A BBC szerint May azt akarja elérni, hogy a brit parlament kapjon beleszólást abba, a kétéves átmeneti időszak leteltével életbe lép-e az ír biztosíték, és évente szavazhasson arról, hogy életben tartja-e. Az sem világos, hogy egyáltalán ez elég lenne-e ahhoz, hogy May megállapodása mögé elég képviselő álljon majd be, de az egész terve már az EU-s vezetőkön megakadhat.
Angela Merkel a találkozó után az AFP szerint azt mondta, nincs mód a megállapodás megváltoztatására.
Brüsszelből korábban többször is hangsúlyozták, hogy nem akarnak újra alkudozni, a november 25-i csúcstalálkozón a 27 bent maradó tagország vezetője által aláírt megállapodást tekintik az elérhető legjobbnak. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke hétfőn is elmondta, nem akarja újratárgyalni a megállapodást, az ír biztosítékot sem lehet kiszedni, de arról szó lesz, hogyan lehetne „megkönnyíteni a megállapodás brit ratifikálását." Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke ehhez azt tette hozzá, arra van lehetőség, hogy pontosítsanak dolgokat, vagy további olvasatokat adjanak.
Maynek közben azt is el kell kerülnie, hogy megkérdőjelezzék a pozícióját a párton belül. Steve Baker volt brexitminiszter is arról beszélt, hogy le kellene váltaniuk Mayt, de egyelőre nem állt össze a May pártvezetői kihívásához szükséges számú tory képviselő. A legnagyobb ellenzéki pártot, a Labourt vezető Jeremy Corbyn már elmondta, hogy akkor adna be bizalmatlansági indítványt May kormány ellen, ha egyszer leszavazzák a megállapodást.
A New York Times ábráját is alapul véve megmutatjuk, hogy miért tartott May ennyire a szavazástól, inkább bevállalva annak kínos elhalasztását, és mennyi bizonytalanság maradt a brexit körül. Ebből az is látszik, hogy hiába nyert időt, nem lett könnyebb a helyzete, hiszen ha nem sikerül lényegi változtatásokat elérnie az EU-nál, akkor a megállapodás majdani szavazásán ugyanúgy vereségre számíthat. Az EU pedig eddig semmit se akart nagyon újratárgyalni a brexit feltételei közül.
Ha sikerülne olyan változtatásokat elérnie, biztosítékokat kapnia az EU-s vezetőktől, amivel elég brit képviselőt meggyőz, és valahogy mégis áterőlteti a megállapodást, az nagy győzelem lenne Theresa Maynek. Ha viszont leszavazzák a szöveget az egyelőre bizonytalan ideig elhalasztott szavazáson, akkor egy sor forgatókönyv életbe léphet:
Újabb tárgyalási kísérlet az EU-val
May magától visszamehet az EU-hoz tárgyalni, azonban ha most nem sikerül kellő változtatásokat elérni, akkor sem lesz sok esélye. Az EU-nak pedig alapvetően egy rendezetlen, alku nélküli brexit is sokkal inkább vállalható, mint az Egyesült Királyságnak, erről itt írtunk bővebben>>>
May megpróbál előremenekülni
Van egy olyan lehetőség is, hogy May a megállapodás leszavazása miatt valami váratlant húz, habár nem valószínű, hogy egy nyilvános szavazás neki inkább kedvezne: a felmérések szerint a választók többsége elégedetlen a javaslatával.
Ez lehet egy újabb referendum, amin a megállapodás és a rendezetlen kilépés között kellene választani, vagy akár egy előrehozott választás is. Ez azonban feltehetően túlzott kockázatokkal járna.
May pozícióját megkérdőjelezik a pártban
Maynek eddig a nehéz helyzetekben is sikerült ezt elkerülnie, de ha elbukik a javaslata, rögtön megkérdőjeleződhet a pozíciója a torykon belül is.
Az alsóház hangsúlyosan beleszól a folytatásba
A legvalószínűbb, hogy az alsóház mindenképpen hangsúlyosan beleszólna abba, mi történjen. Ehhez maradáspárti tory képviselők átszavazásával az ellenzék már meg is szavazott múlt héten egy olyan módosítót, amivel sokkal nagyobb beleszólást adott a képviselőknek a megállapodás esetleges elbukása utáni lépésekbe.
Alku nélküli, no deal brexit jön
A brit parlamenten belül abban úgy tűnik, a többség egyetértett, hogy ebben a formában nem akarja támogatni May megállapodását, de e ponton túl már egészen más érdekek vezérlik az egyes érdekcsoportokat. A kemény brexit hívei teljes leválást, míg a maradáspártiak egy új népszavazást akarnak, és nem igazán látszott egységes alternatíva.