Sajid Javid brit belügyminiszter az országszerte elszaporodó késes támadások miatt szerdán tanácskozásra hívta össze a jelenség által leginkább érintett települések – köztük London, Liverpool, Manchester – rendőri vezetőit. Az utóbbi években több tucat áldozatot követeltek a késelések,
2019 első két hónapjában már legalább 35 embert szurkáltak halálra.
Birminghamben például 12 nap alatt három tinédzser halt bele sérüléseibe, a hétvégén pedig Londonban követelt két áldozatot a baljós trend. A helyzetre több ellenzéki politikus, illetve volt rendőri vezető is a "szükségállapot" (national emergency) jelzőt használta, amit persze azonnal felkapott a sajtó.
A rendőrség értékelése szerint a késelések mögött többféle motiváció állhat:
És a gyilkossággal végződő összetűzések, támadások jellemzően – de nem kizárólag – a szegényebb lakónegyedekben fordulnak elő.
A belügyminiszter lépése azonban nemcsak az áldozatok nagy száma miatt érthető, hanem azért is, mivel a tragédiákért sokan a konzervatív kormányzatot tartják felelősnek, ugyanis 2010, azaz a tory kormányzás kezdete óta mintegy 20 ezerrel csökkent az Angliában és Walesben szolgálatot teljesítő rendőrök száma, és a rendőrségi költségvetésben is voltak megszorítások. Ez az összefüggés akkor terebélyesedett valódi botránnyá, amikor a rendőri vezetők erélyesen cáfolták Theresa May kormányfő állítását, miszerint nincs összefüggés a késeléshullám és a rendőrök száma között – ráadásul a Sky News közvélemény-kutatása szerint a választók 77 százaléka a rendőrség álláspontjával értett egyet.
A kormány ezért több fronton is fellépett: