Mike Pompeo amerikai külügyminiszter egy szerdai sajtóértekezleten hozta nyilvánosságra a külügyminisztérium szokásos éves jelentést a világ országainak emberi jogi helyzetéről, ami ugyan kitért a Hasogdzsi-ügyre, de egyáltalán nem volt benne szó a gyilkosság kitervelésével gyanúsított szaúdi koronahercegről – írja az MTI.
Sajtótájékoztatóján az amerikai diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy az emberi jogi visszaélések feltárásával és az emberi jogokat tiszteletben nem tartó országokra gyakorolt nyomással lehet változást elérni. A sajtótájékoztatón Mike Pompeo mindenekelőtt az
A jelentés részletesen kitér arra, hogy Iránban 20 embert ítéltek halálra és ezreket tartanak fogva előzetes tárgyalás nélkül pusztán azért, mert a jogaikért tüntettek, az iráni kormányzat ráadásul megtiltotta a helyi médiának, hogy a tüntetésekről tudósítson. Dél-Szudánban sem jobb a helyzet, ott a katonák politikai és etnikai hovatartozásuk miatt rendszeres erőszakolnak civileket, Nicaraguában pedig a békésen tüntetőknek mesterlövészekkel, a kormány bírálóinak pedig börtönnel, halállal, vagy száműzetéssel kellett szembenézniük.
A külügyminiszter Kínával volta legszigorúbb, mint mondta, az ország külön kategóriát képvisel az emberi jogok megsértésében. Pompeo elsősorban a kínai muszlim kisebbség helyzetét emelte ki, Michael Kozak, a külügyminisztérium emberi jogokkal és demokráciával foglalkozó részlegének vezetője pedig ezzel kapcsolatban arról beszélt, hogy
az 1930-as évek óta nem volt ilyen rossz a kínai muszlim kisebbség helyzete.
A CNN kiemelte, hogy a jelentés a Hasogdzsi-ügyre is kitért, de érdekes módon Mohamed bin Szalmán trónörökösről nem esett szó benne, pedig az amerikai hírszerzés egyértelműen úgy gondolja, hogy ő állhatott a gyilkosság mögött. Kozak arra a kérdésre, hogy miért maradt ki a koronaherceg, csak annyit mondott, hogy jelenleg is folyik a nyomozás az ügyben.
Magyarországról szólva a külügyminisztérium jelentése megállapítja, hogy az ország többpárti parlamenti demokrácia, ami ugyan tiszteletben tartja az alapvető emberi szabadságjogokat de ellenséges a légkör, emellett pedig az EBESZ egyik jelentésére hivatkozva azt írták, hogy a tavalyi választásokon
a kormányzati tájékoztatási kampány jelentős részben megkülönböztethetetlen volt a Fidesz kampányától, egyértelmű előnyt biztosítva ezzel a Fidesznek.
A dokumentum emellett megemlíti, hogy jelentés érkezett a civil szervezetek politikai megfélemlítéséről és a működésüket érintő jogi megszorításokról, valamint a magyar börtönökben tapasztalható túlzsúfoltságra és esetenkénti fizikai erőszakra is kitért.