A brit uralkodó család legifjabb tagjának egyelőre még a nevét sem lehet tudni, csak azt, hogy 3200 grammal született és hogy kisfiú. A szülei, Harry herceg és Meghan hercegné ugyanis úgy döntöttek, nem kérnek a királyi család bővülésekor megszokott médiacirkuszból.
Az újszülöttet hivatalosan még nem mutatták be, de nem csak az egyszerű emberek várják kíváncsian, hogy megismerhessék a sussexi hercegi pár fiát. Károly herceg ugyanis épp Berlinbe utazott feleségével, Kamillával, így a trónörökös csak a távolból fejezhette ki örömét, hogy negyedszer is nagypapa lett.
Vilmos herceg is reagált a királyi család bővülésének hírére, ő öcsét, a sussexi herceget köszöntötte a „kialvatlanok szülőségnek is nevezett klubjában”.
Név és hivatalos cím híján egyelőre csak sussexi bébiként hivatkozik az uralkodó dédunokájára a média, akinek nem csak a leendő keresztnevéről lehet fogadásokat kötni. Az sem eldöntött ugyanis, hogy kap-e nemesi címet, vagy hogy amerikai állampolgár lesz-e az újszülött, aki a brit trón hetedik várományosa.
Harry herceg fia nem hercegnek született, mivel egy V. György brit király által hozott rendelkezés alapján kizárólag az uralkodó legidősebb unokájának jár automatikusan a hercegi cím. Utána pedig továbbra is az elsőszülöttek öröklik azt. A többi utód: a fiatalabb unokák, illetve az ő leszármazottaik kizárólag akkor lesznek hercegek vagy hercegnők, ha az aktuális uralkodó, jelen esetben a királynő úgy dönt, nekik adományozza a címet.
Így volt ez Vilmos és Katalin második és harmadik gyermeke esetében is, Sarolta és Lajos is II. Erzsébettől kapta a címét.
Bár a dolog önmagában formalitás, hiszen ha Harry és Meghan úgy döntenek, szeretnék nemesként nevelni elsőszülött fiukat, biztosan odaadományozná az uralkodó a címet a dédunokájának. Csakhogy Károly és Diana fiatalabb fia és felesége sem kifejezetten lelkes követője az uralkodócsalád különböző évtizedes, évszázados hagyományainak. Emiatt kifejezetten sokakat izgat, akarják-e vajon, hogy a fiuk hercegként nőjön fel.
Harry elsőszülött gyermeke hetedik a brit királyi trón várományosai között. Ez azt jelenti, hogy Károly walesi herceg, Vilmos cambridge-i herceg, Vilmos három gyermeke születési sorrendben, illetve saját édesapja is megelőzi a királyi család legifjabb tagját az öröklési rendben.
Mivel igen kicsi az esélye annak, hogy Harry és Meghan gyermeke valaha is trónra kerül, a sussexi párnak nem kell annyira ragaszkodnia az uralkodócsalád évtizedes és évszázados hagyományaihoz. Választhatnak akár különlegesebb keresztnevet is neki. A fogadóirodák szerint például a Spenser is kifejezetten esélyes.
A brit monarchikus berendezkedés rajongói az USA-ban lelkesen üdvözölték Harry fiának születését, hiszen az újszülött az első brit-amerikai tagja a király családnak. Csakhogy II. Erzsébet legifjabb dédunokája, ahogy nem született automatikusan hercegnek, úgy nem született automatikusan az Egyesült Államok állampolgárának, vagy brit-amerikai kettős állampolgárnak sem.
A brit állampolgársága garantált, édesapja állampolgárságának köszönhetően, az amerikai azonban ennél bonyolultabb ügy.
Azok a gyermekek, akik az USA határain kívül születnek, de legalább az egyik szülőjük amerikai állampolgár, jogosultak arra, hogy kérvényezzék az állampolgárságot. A kedvező elbírálás szempontjából az a legszerencsésebb, ha az újszülött édesanyja és édesapja is rendelkezik amerikai útlevéllel. Bár Harry fiának csak az édesanyja amerikai, mivel szülei házasok, és Meghan Markle-re az is igaz, hogy 5 évnél többet élt az USA-ban, és legalább 2 évet eltöltött az Egyesült Államokban azt követően is, hogy betöltötte a 14. életévét, a kisfiú is kaphatna amerikai útlevelet.
Arról tehát, hogy hivatalosan is amerikai lesz-e a sussexi bébi, szintén a szülei döntenek.
Harryről és a nála három évvel idősebb, elvált, amerikai színésznő feleségéről kialakult egy olyan kép a médiában, miszerint kettejük házassága az, ami a 21. századhoz igazítja a brit királyi család mára sokszor értelmetlenek tűnő tradícióit. Ebbe a képbe pedig beleillene az, ha úgy döntenének, hogy gyermeküket cím nélkül, brit-amerikai kettős állampolgárként nevelnék.
Azt sokan elképzelhetőnek tartják, hogy Harryék nem fogják sürgetni a királynőt, hogy hercegi címet adományozzon a fiuknak. Az azonban (elsősorban adózási okokból) kevésbé valószínű, hogy már kérvényezték, vagy kérvényezni fogják a gyermekük számára az amerikai állampolgárságot, az USA ugyanis a külföldön élő állampolgárait is megadóztatja.
(Borítókép: Kirsty Wigglesworth - Pool / Getty Images)