A migránsok a globális társadalom összes kirekesztettjének jelképei - mondta Ferenc pápa hétfőn a vatikáni Szent Péter-bazilikában, hat évvel azután, hogy látogatást tett a menekülteket gyakran fogadó Lampedusa szigetén az MTI jelentése szerint.
A katolikus egyházfő miséjén 250 migráns és aktivista vett részt. A szentbeszédben Ferenc pápa aláhúzta, hogy "a leggyengébbeket és a legsérülékenyebbeket segíteni kell".
"A migránsok mindenekelőtt emberi lények" - hangsúlyozta. "Emberek. Nem kizárólag társadalmi és migrációs kérdések tárgyai. Nem csak migránsokról van szó!" - tette hozzá.
"Ők azok a kizsákmányolt és elhagyott emberek, akik a sivatagban haldokolnak, ők azok, akiket megkínoznak, akikkel rosszul bánnak, és akiket megerőszakolnak a börtöntáborokban, ők azok, akik szembeszállnak a dühöngő tenger hullámaival, és ők azok, akiket magukra hagynak az ideiglenesnek nevezett fogadótáborokban" - jegyezte meg a katolikus egyházfő.
2013. július 8-án, mindössze négy hónappal pápává választása után, de még a nagy menekülthullám előtt Ferenc pápa felkereste az olaszországi Lampedusán fekvő fogadótábort, ahol elutasította a migránsokkal szembeni közöny globalizációját. Azóta többször szólalt fel a háborúk és a nyomor elől menekülőkért, és kelt ki határozottan az európai országok elutasító magatartása ellen.
"Sajnálatos módon városaink perifériái tele vannak kirekesztett, a társadalom peremére szorult, megfélemlített, diszkriminált, visszaélés áldozataivá vált, kizsákmányolt, elhagyott, szegény és szenvedő emberekkel" - mutatott rá Ferenc pápa.