Ahogy tervezték, úgy is lett: két hét után, hétfőn érkeznek haza Nagy-Britanniába a csődbe ment Thomas Cook utazási iroda brit utasai, írja az MTI. Az utazási iroda csődjét szeptember végén jelentették be, akkor csaknem 150 ezer utas tartózkodott a külföldi üdülőhelyén – azóta a brit polgári repülésügyi hatóság eddig több mint 140 ezer utast vitt vissza Nagy-Britanniába a Matterhorn-művelet nevű készenléti terv keretében.
A hatóság azt közölte, hogy további 4800 utast hoznak haza a vasárnapra tervezett utolsó 24 rendkívüli járattal, ezek a gépek pedig várhatóan hétfő hajnalban szállnak le Nagy-Britanniában.
A hétfőn záruló hazaszállítási művelet volt az eddigi legnagyobb ilyen jellegű békeidőbeli akció Nagy-Britanniában: a Thomas Cook brit utasainak hazaszállítása kormányzati becslés szerint 100 millió fontba (azaz több mint 37 milliárd forintba) került. A repülésügyi hatóság már egyből az utazási iroda csődje után közölte, hogy a hazaszállítási akció október 6-ig fog tartani – vasárnapi közleményük szerint pedig
az utasok körülbelül 94 százaléka akkor indult vissza Nagy-Britanniába, amikor a Thomas Cooknál lefoglalt vakációja egyébként is véget ért volna.
Az 1841-ben Thomas Cook által alapított cégnek világszerte 22 ezer, Nagy-Britanniában 9 ezer alkalmazottja volt, a cég viszont hónapok óta pénzügyi nehézségekkel küszködött: a március 31-én zárult fél évben 1,5 milliárd font (azaz 560 milliárd forint) adózás előtti veszteségről számolt be.
Az utolsó pillanatig tárgyaltak a részvényesekkel és lehetséges külső befektetőkkel az utazási iroda megmentéséről, de a megbeszélések végül eredménytelenül zárultak, és szeptember 23-án hajnalban jelentették be hivatalosan a Thomas Cook leállását.