Index Vakbarát Hírportál

Tovább vizsgálják az ENSZ-főtitkár rejtélyes halálát

2019. december 29., vasárnap 17:38

Az ENSZ közgyűlése meghosszabbította hajdani főtitkára, Dag Hammarskjöld 1961-es rejtélyes halálának vizsgálatát.

Hammarskjöld a világszervezet második főtitkára volt, és Kongó egyesítésén dolgozott, amikor az ENSZ csapatok és Moise Csombe kongói politikus szakadár katangai erői közötti fegyverszüneti tárgyalásra tartva repülőgépe lezuhant a mai Zambiában lévő Ndola város közelében. A svéd diplomata 1961. szeptember 18-án 15 másik személlyel együtt vesztette életét.

Hammarskjöld halála évtizedek óta foglalkoztatja a közvéleményt, nemrég egy nagy hatású dokumentumfilm is készült az esetről. Két korábbi vizsgálat szerint a szerencsétlenséget a pilóta hibája okozta, de a 2014 óta folyó új vizsgálat arra összpontosít, hogy összeesküvés áldozata lehetett az ENSZ-főtitkár. Ezt feltételezi annak a tanzániai ügyvédnek a jelentése is, aki évek óta vezeti a hivatalos ENSZ-vizsgálatot. Mohamed Chande Othman októberben kiadott utolsó jelentésében azzal vádolta meg az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát, hogy információkat tart vissza Hammarskjöld haláláról.

Dél-Afrika, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok szinte minden bizonnyal fontos, nyilvánosságra nem hozott információkat tart vissza

– írta.

Az ENSZ-közgyűlés egyhangúlag fogadta el a Svédország által kezdeményezett és több mint száz ország által támogatott határozatot a vizsgálat meghosszabbításáról. Az ENSZ-határozat felszólítja a tagállamokat „különösen azokat, amelyekre a jelentés utal, hogy adják közre a birtokukban lévő fontos feljegyzéseket” – írja az MTI.

Othman feltételezi, hogy ENSZ-tagállamok elfoghattak a légi szerencsétlenséggel kapcsolatos üzeneteket, és azt, hogy a katangai szakadároknak lehettek légvédelmi fegyverei, amelyekkel az ENSZ-főtitkár repülőgépére támadhattak. A jelentésben ír külföldi erőkről, köztük pilótákról és hírszerzőkről, aki a légi szerencsétlenség idején a térségben tartózkodhattak.

Rovatok