Több mint ötszázan, többségében gyerekek vesztették életüket az északkelet-szíriai al-Hol menekülttáborában tavaly, írta az AFP francia hírügynökség csütörtökön egy helyi tisztségviselőre hivatkozva. A táborban körülbelül 68 ezren élnek, közülük sokan az Iszlám Állam terrorszervezet harcosainak hozzátartozói. Többségük szíriai és iraki állampolgár, írja az MTI.
A kiskorúak körében tapasztalható magas halálozási arány legfőbb oka az alultápláltság és az egészségügyi ellátás hiánya, magyarázta Dalal Iszmáil, a Vörös Félhold segélyszervezet helyi munkatársa. A táborlakók ellátása kizárólag humanitárius segélyekből történik.
Tavaly 517-en vesztették életüket a táborban, köztük 371 gyermek
– pontosított Iszmáil. Kifejezetten sok gyerek halt meg a téli hidegben, miután nincs rendes fűtés. Az áldozatok között külföldi kiskorúak is vannak. A tábor egyik elkerített, szigorú biztonsági felügyelet alatt álló részét kizárólag a dzsihadisták külföldi állampolgárságú feleségeinek és gyermekeinek tartják fenn.
Hivatalos adatok szerint összesen 12 ezer külföldi – négyezer nő és nyolcezer gyermek – él három északkelet-szíriai táborban, többségük al-Holban. Dzsábir Szajed Mosztafa szóvivő hangsúlyozta, hogy a különféle nemzetközi civil szervezetek és az ENSZ segélyei nem elegendőek a táborlakók ellátására. Rámutatott, hogy különösen gyógyszerekből nagy a hiány, de élelemre és sátrakra is szükség van.
A helyzet tovább romolhat, ugyanis az ENSZ Biztonsági Tanácsa törölte az Irakból közvetlenül a kurd területekre átjárót biztosító al-Jarubíja határátkelőt a segélykamionok útvonaláról. A kurd hatóságok figyelmeztettek, hogy emiatt gyógyszerhiány léphet fel, és az al-holi tábor egészségügyi ellátmányának 60-70 százaléka veszélybe kerülhet.
A Biztonsági Tanács a múlt héten meghosszabbította a szíriai civileket a határokon át segélyező műveletét, amely már hat éve tart, de annak érdekében, hogy Oroszország ne vétózza meg a határozatot, felére csökkentették a használható határátkelőket, és nem egy, hanem csak fél évvel hosszabbították meg a mandátumot. Szíriában összesen 11 millió civil szorul segélyre.