A Szabad Európa Rádió román nyelvű honlapján arról közölt cikket, hogy legalább 200 ezerre, de nem kizárt, hogy akár 950 ezerre tehető azon március elején Nyugatról – főleg Olaszországból és Spanyolországból – hazatért románok száma, akik megúszták a házi elkülönítést és karantént, mivel akkor lépték át a román országhatárt, amikor még csak az észak-olaszországi Lombardia tartomány számított járvány sújtotta vörös zónának. A forrás szerint a külföldről hazatért románok legfeljebb 3,3 százalékán végeztek koronavírus-tesztet. Csehországhoz hasonlóan Romániában is elkezdett terjedni az interneten a kijárási tilalom tervezett bevezetésének híre, de ezt a hatóságok cáfolták.
Péntekig Romániában 308 koronavírus-fertőzést regisztráltak. A kór Romániában eddig nem követelt halálos áldozatot, de Olaszországban már három új típusú koronavírusban szenvedő román állampolgár vesztette életét.
Csehországban az arcmaszkok kötelező használatát ellenőrzik, miközben az ország hatóságai a járvány súlyosbodása esetén a kijárási tilalom bevezetéséhez nyúlnának idővel. Romániában a nyugatról hazaérkező, nem tesztelt vendégmunkások okozhatnak gondot, Lengyelországban még nem indokolt a szükségállapot bevezetése.
A cseh hatóságok mostantól szigorúbban fogják ellenőrizni a koronavírus-járvány terjedése elleni intézkedések betartását, elsősorban az arcmaszkok kötelező használatát a köztereken, valamint a házi karantén betartását – közölte Jan Hamácek belügyminiszter pénteken este, a közszolgálati hírtelevízióban (CT24) tett bejelentése nyomán az MTI.
A száj és az orr eltakarása a köztereken szerda óta kötelező Csehországban, ezt a nagy többség tartja is, de vannak, akik ellenszegülnek az intézkedésnek. A cseh hírtelevízió szerint a hatóságok pénteken még csak három esetben szabtak ki, egyenként 10 ezer koronás (135 ezer forint) pénzbírságot a rendelkezések be nem tartása miatt, de az ellenőrzés fokozásával ez a szám növekedhet.
Probléma az is, hogy sokan nem tartják be a házi karantént, ami a fertőzésgyanús, illetve a velük kapcsolatba került személyek számára kötelező. Ha a jelenlegi intézkedéseknek köszönhetően
két héten belül nem lassul a járvány terjedése, akkor akár kijárási tilalomra is számítani lehet,
közölte Roman Prymula egészségügyi miniszterhelyettes, az országos válságstáb elnöke. Ezután az interneten terjedni kezdett a csehek között a hír, hogy már hétfőtől bevezethetik a kijárási tilalmat, de Andrej Babis kormányfő a Twitteren ezt határozottan cáfolta, kijelentve, hogy „semmi ilyesmi nincs most napirenden”. Egyúttal arra kérte a lakosságot, hogy ne dőljenek be a terjedő a rémhíreknek. Házi karanténban jelenleg több ezer ember van.
Csehországban szombaton reggel 904 koronavírus-fertőzéses esetet tartottak nyilván. Haláleset egyelőre nincs. Több mint ötven személyt kórházban kezelnek, közülük ötnek az állapota súlyosnak minősíthető. Eddig négyen gyógyultak fel a betegségből. Laboratóriumi teszteket szombatig 13 700 személyen végeztek el.
Lengyelországban – ahol péntek este hirdettek járványhelyzetet – szombat reggelig 439 fertőzést regisztráltak, azaz egy nap alatt 72-vel nőtt az ismert betegek száma. Eddig öt idős ember halt bele a betegségbe. A lengyel kormánypárt elnöke, Jaroslaw Kaczynski egy szombat reggeli rádióinterjúban kijelentette, hogy az az országban jelenleg nem indokolt a szükségállapot bevezetése, amely alkotmányos alapot adna a május 10-re kitűzött elnökválasztás elhalasztására – mondta. Nem zárta ki ugyanakkor, hogy a helyzet ebben a tekintetben még megváltozhat.
Ukrajnában péntek estig 41-re nőtt a megerősített koronavírus-fertőzöttek száma, közülük mostanáig hárman haltak bele a betegségbe.