Az izraeli kormány tovább szigorított Jeruzsálemben a kijárási korlátozásokon a koronavírus terjedésének fékezése érdekében – írja az MTI a helyi katonai rádió nyomán. Izraelben jelenleg 10 878 fertőzöttet tartottak nyilván, 103-an haltak bele a betegség szövődményeibe, és 123-an vannak lélegeztetőgépen.
Jeruzsálem négy ultraortodox lakónegyedében szigorú kijárási tilalmat vezetnek be vasárnap déltől szerdáig, mert ezekben a városrészekben kiugróan magas a megbetegedések és a halálozások száma. A négy elkülönített városrészben élők csak létfontosságú munkahelyekre tartva, vagy orvosi célból hagyhatják el saját körzeteiket.
Jelenleg Jeruzsálem vezet Izraelben a koronavírus okozta megbetegedésekben, ott is elsősorban a különösen vallásos negyedek, ahol a legutóbbi időkig nem tartották be a maximálisan kétfős gyülekezési tilalmat, és továbbra is legalább tízes csoportokban, a zsidó hagyomány szerinti minjanban imádkoztak a férfiak. Az ultraortodox hagyományok és a járványügyi korlátozások ellentmondásaiból máshol is volt már probléma az országban, az intézkedések be nem tartása miatt Bné Brak városa lehet az egyik új gócpont.
Idén hatalmas tömeg helyett a gyülekezési korlátozások miatt csak tíz imádkozó férfi, köztük David Friedmannak, az Egyesült Államok izraeli nagykövetének jelenlétében tartják meg a hagyományos pészahi kohenita áldást a Siratófalnál. Ez az őszi sátoros ünnepen és tavasszal, pészahkor rendezett szertartás általában több tízezer látogatót szokott Jeruzsálem óvárosába vonzani. A Siratófalnál az utóbbi hetekben tíz férfi imádkozhat egymástól legalább kétméteres távolságban, naponta háromszor.
A kormányalakításra felkért Beni Ganc, a Kék-fehér párt elnöke kéthetes hosszabbítást kért Reuven Rivlin államelnöktől, mivel az eddig rendelkezésére állt huszonnyolc nap alatt nem sikerült megállapodásra jutnia Benjámin Netanjahuval, a Likud párt vezetőjével az új kormány megalakításáról. A katonai rádió értesülései szerint a múlt kedden már elkészített és csak aláírásra váró egyezménytől visszalépett a Likud párt, elsősorban azért, mert beleszólást követel a bírók kinevezésébe.