Index Vakbarát Hírportál

Felgyógyult a koronavírusból egy 99 éves háborús veterán Brazíliában

2020. április 16., csütörtök 12:17

Kedden engedték ki a brazil honvédség kórházából a 99 éves Ermando Pivetát, egy egykori második világháborús veteránt, aki nemcsak a háborút élte túl, hanem a koronavírust is. Pivetát nyolc napig kezelték a kórházban, ahová április 6-án érkezett meg koronavírusos tünetekkel. Ezután végezték el rajta tesztet, ami pozitív eredményt hozott.  Mostanra pedig ő lett a legidősebb személy Brazíliában, aki legyőzte a vírust, közölte a brazil honvédelmi minisztérium. 

A kora miatt nagyon súlyosnak számított a diagnózis. Meglepő módon azonban az állapota javult, és elindult a gyógyulás útján. Ezek az esetek adnak nekünk erőt, hogy folytatni tudjuk ezt a harcot

– közölte a Pivetát kezelő orvos. Piveta távozásakor tapsviharral köszöntek el az orvosok, ápolók az idős férfitól, írja a CNN. A brazil védelmi tárca felhívta a figyelmet arra: Piveta azon a napon hagyhatta el a kórházat, amelyen 75 évvel ezelőtt megkezdődött az olaszországi Montese bevétele a brazil erők által a német erőktől, a brazíliai katonák végül sikeresen felszabadították a várost. Az 1920. október 7-én született Piveta tavaly a Győzelem Érdemérmét vehette át Jair Bolsonaro elnöktől a nemzetért tett szolgálatáért, írja az MTI.

Brazíliában pozitív lett két kormányzó, Wilson Witzel Rio de Janeiró-i és Helder Barbalho Pará-i kormányzó koronavírus-tesztje is. Witzel Twitter-bejegyzésében közölte, hogy jól van, de lázas volt, fájt a torka, és elvesztette szaglását. Rio De Janeiro egyike azoknak az államoknak, amelyek az elsők között, a lehető leghamarabb, drasztikusan léptek fel a járvány terjedésével szemben, felfüggesztve a tantermi oktatást, boltokat zárva be, végrehajtva a közösségen belüli elszigetelést. Barbalho is a közösségi médiában jelentette be, hogy pozitív lett a koronavírus-tesztje, mindazonáltal közölte, hogy jól van, és nem jelentkeznek nála a betegség tünetei.

Brazíliában a legutóbbi adatok szerint 25 262 esetben nyert megerősítést a koronavírus-fertőzés ténye, a betegségbe 1532-en haltak bele.

A betegség közben tovább szedi áldozatait Latin-Amerika további országaiban is,

Peruban meghaladta a tízezret az igazoltan koronavírus-fertőzöttek száma.

Peru

A perui egészségügyi tárca tájékoztatása szerint április 14-ig több mint 100 ezer embert teszteltek koronavírus-fertőzésre, ezekből 10 303 esetben az eredmény pozitív lett. Peruban eddig 230-an haltak bele a betegségbe, 2869-en gyógyultak ki belőle.

Mexikó

A mexikói egészségügyi hatóságok kedden a koronavírus-fertőzéssel összefüggő 74 újabb halálesetről számoltak be, így 406-ra nőtt a halálesetek száma. Az EFE spanyol hírügynökség megjegyzi: soha ennyien nem haltak bele a betegségbe egyetlen nap alatt azóta, hogy Mexikóban február 27-én jelentették az első koronavírus-fertőzéses esetet. A mexikói hatóságok keddi közlése szerint 385 újabb koronavírusos esetet jegyeztek, az igazoltan fertőzöttek száma 5399-re nőtt.

Argentína

Argentínában meghaladta a 100-at a koronavírus-fertőzés következtében életüket vesztettek száma. A hatóságok jelentése szerint a halálos áldozatok száma 105, 166 újabb koronavírus-fertőzéses esetet jelentettek, így az igazoltan koronavírus-fertőzöttek száma 2443-ra nőtt.

Kolumbia

Az országban a fertőzöttek száma helyi idő szerint kedden megközelítette a 3000-et: a hatóságok 127 újabb koronavírus-fertőzéses esetről számoltak be, ezzel az eddig feljegyzett koronavírus-fertőzöttek száma 2979-re nőtt, közülük azonban - az egészségügyi tárca napi közleménye szerint - 354-en meggyógyultak már. A hatóságok a fertőzéssel összefüggő további 15 halálesetről számoltak be, a betegségbe 127-en haltak eddig bele Kolumbiában.

Panama

Panamában mostanra az eddig feljegyzett koronavírus-fertőzéses betegek több mint fele meggyógyult - számolt be honlapján a La Prensa című panamai újság Lourdes Morenóra, az egészségügyi tárca fő epidemiológusára hivatkozva. A közép-amerikai országban eddig 3574 koronavírus-fertőzéses esetet jegyeztek fel, 1881-en viszont már meggyógyultak. A kórba eddig 95-en haltak bele.

Venezuela

Venezuelában a kormány szigorításokat vezetett be Caracas legnagyobb külvárosi szegénynegyedében (barrio) a karantén-előírások betartatására, mert sok nincstelen megszegte a kijárási korlátozásokat, hogy élelemhez és ívóvízhez jusson. Az utóbbi napokban a venezuelai szocialista kormánypárt helyi tagszervezetei ezért a 400 ezer lakosú Catiában élő több ezer családnak olyan engedélyeket adott ki, amelyek egyszerre csak egy családtagnak teszik lehetővé a főváros külkerületének elhagyását. A hatóságok emellett a biztonsági erők rettegett különleges alakulatát, a venezuelai rendőrség különleges műveleti erőit (FAES) mozgósították az intézkedés kikényszerítésére. Szemtanúk beszámolói szerint több mint 40 ellenőrző pontot létesítettek Catia körül.

Nicolás Maduro venezuelai elnök március 17-én rendelt el országos karantént. Catiában azonban nem igazán vették komolyan a korlátozást, sokan továbbra is szabadon gyülekeztek a köztereken és piacokon.

A hat éve súlyos gazdasági és politikai válsággal küzdő Venezuelában összeomlott az egészségügyi ellátórendszer. Szakértők pedig attól tartanak, hogy a járvány fékezhetetlenül tombolhat a latin-amerikai országban. Maduro ugyanakkor azt állítja, hogy a karantén és a szájmaszkok kötelező kültéri viselése hatásos. Venezuelában eddig 181 igazolt fertőzöttet tartanak számon, akik közül kilencen belehaltak a betegségbe.

Rovatok