Index Vakbarát Hírportál

Tiltakoztak a rendőrök, ezért mégsem tiltják be a fojtófogást Franciaországban

2020. június 16., kedd 15:04

A rendőri tiltakozások miatt egyelőre nem tiltják be Franciaországban az előállításokkor az úgynevezett fojtófogást, amely George Floyd halálát is okozhatta. A rendőrség továbbra is alkalmazhatja addig, amíg nem határoznak meg másfajta technikát a szakemberek – közölte kedden a francia országos rendőrkapitányság.

Az elmúlt hetek rendőri erőszak és rasszizmus elleni amerikai és franciaországi tiltakozásain kifogásolt módszer „továbbra is használható mértékkel és óvatosan” – írta Frédéric Veaux, az országos rendőrség igazgatója a rendőrökhöz intézett feljegyzésében. A rendőri vezető ugyanakkor jelezte, hogy egy munkacsoportot állít fel szerdán, ami szeptember 1-ig kidolgozza a fojtófogást helyettesítő technikát.

Egy előállításkor fizikai ellenállást tanúsító személlyel szemben, aki rendőröket vagy egy harmadik személyt fenyeget, továbbra is alkalmazható a fojtófogás.

Christophe Castaner belügyminiszter június 8-án hirdetett zéró toleranciát a rendőri rasszizmus ellen, és a sajtótájékoztatón azt is bejelentette, hogy ezentúl nem alkalmazható az előállításokkor az úgynevezett fojtófogás, miután az azt megelőző hétvégén tízezrek tüntettek országszerte a rendőri brutalitás ellen.

A bejelentést követően azonban a rendőri szakszervezetek is mozgósítást szerveztek, és bilincseket a földre hajítva tüntettek a párizsi Champs-Elysées sugárúton, majd a belügyminisztérium előtt, esténként pedig a párizsi Diadalív körül szirénázó rendőrautókkal tiltakoztak az ellen, hogy a kormány nem támogatja eléggé a rendőri szerveket.

A fojtófogás alternatívájaként Laurent Nunez belügyi államtitkár múlt héten felvetette a Taser elektromos sokkolót, amit már jelenleg is használ a francia rendőrség.

A sokkoló nagyon hasznos fegyver a kontakt nélküli előállításhoz, és védi a rendőröket. Ha megbilincseléskor ellenáll egy személy, akkor kontakt nélkül lehet cselekvésképtelenné tenni

– hangsúlyozta az államtitkár.

Az amerikai Tasert Franciaországban 2004 óta használják a rendfenntartó erők, és a belügyminisztérium 2008-ban engedélyezte a körzeti megbízottaknak is annak használatát. A rendőrség felügyeleti szerve, az IGPN június eleji adatai szerint a Tasert tavaly harminc százalékkal gyakrabban használták: 2350-szer, azaz naponta átlagosan hatszor.

Az elektromos sokkoló általánossá tétele az elállításokkor ugyanakkor több problémába is ütközne. Használatát jelenleg nem tanítják a rendőri iskolákban, csak külön engedéllyel és képzés után alkalmazhatja az arra kijelölt rendőr vagy csendőr. Jelenleg nincs elég elektromos sokkoló sem ahhoz, hogy minden rendőrt felszereljenek vele: alig 15 ezer darabbal rendelkeznek a 240 ezer rendőrt és csendőrt foglalkoztató francia rendfenntartó erők.

Jóllehet a rendőri szakszervezetek nem tiltakoznak a Taser használata ellen az előállításokkor, ami 15 évvel ezelőtt még hatalmas vitát váltott ki a francia közéletben, de szerintük évek kellenének ahhoz, hogy minden rendőrt kiképezzenek a fegyver használatára. Baloldali politikusok pedig arra is figyelmeztettek, hogy a Taser az Egyesült Államokban több száz ember halálát okozta.

(Borítókép: Rendőrök tiltakoznak Párizs La Defense üzleti negyedében 2020. június 15-én, a francia belügyminiszter június 9-i bejelentése után, aminek értelmében a rendőrök nem használhatják a jövőben az előállítások során a fojtófogásokat. Fotó: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson)

Rovatok