Donald Trump elhalasztaná az idei, novemberben rendezendő elnökválasztást, erre utal legalábbis egy friss twittben. Arra hivatkozik, hogy a megnövekedett postai szavazás ahhoz vezethet, hogy ez a választás lenne a legpontatlanabb, és leginkább csalással terhelt választás a történelemben. Az amerikai elnök azt javasolta egy tweetben, hogy akkor legyen majd választás, ha az emberek "megfelelően, biztosan és biztonságosan" tudnak szavazni.
A CNN figyelmeztet, hogy Trumpnak nincs ilyen joga, az amerikai alkotmány alapján a Kongresszus dönt a dátumról.
A BBC is, és a CNN is azt írja, nem nagyon van bizonyíték Trump csalásgyanújának alátámasztására, de az elnök már régóta a levélszavazás ellen van, mondván, az csalásnak adhat teret.
Júliusban hat amerikai állam jelezte, hogy általános levélszavazást tervez a koronavírus-járvány miatti közegészségügyi aggodalmak miatt. Az érintett államok: Kalifornia, Utah, Hawaii, Colorado, Oregon és Washington.
A postai szavazás kritikusai szerint elképzelhető, hogy valaki kétszer tudna szavazni, egyszer levélben, egyszer személyesen.
Egy későbbi bejegyzésében megosztotta egy tévériportot is, amely a levélben történő szavazás modellezéséről szól, írja az MTI. A riportban kísérletképpen Philadelphia különböző negyedeiben mintegy száz levelet adtak fel, benne a megjelölt szavazócédulával, mintha száz választó küldte volna el a voksát. Néhány nap elteltével újabb száz levelet adtak fel postán, a választási cédulák küldésére használt, ugyanolyan méretű borítékban, majd egy hét elteltével azt mondták a postán, hogy a borítékok jó része nem érkezett meg. Egy hét után ismét reklamáltak a postai menedzsernél, aki azt válaszolta: "a leveleket megkapták, valahol vannak". Végül kiderült: a száz levélszavazatból összesen háromnak teljesen nyoma veszett. "Egy szoros választási eredménynél három százalék kritikus, kivált, ha rekord számú szavazó voksol levélben" - hallható a képzelt riport kommentárjában.
A posta szerint a biztonságos szavazás érdekében a választóknak legalább egy héttel a választás napja előtt fel kell adniuk a voksukat tartalmazó levelet.
Az Axios hírportál idézte az Országos Alkotmányjogi Központot, amely szerint több tagállamnak is felhatalmazása van a választások elhalasztására, ha valamilyen oknál fogva szükséghelyzet állna elő.
Az elnökválasztás elhalasztása azonban precedens nélküli lenne.