2020. augusztus 5., szerda 18:48 | aznap frissítve
Szerda késő délutáni adatok szerint legkevesebb 135 ember életét vesztette (ez a szám csütörtökre 137 főre nőtt a Reuters szerint), nagyjából 5 ezer pedig megsérült a keddi bejrúti kettős robbanásban. Az MTI összefoglalója alapján a legfontosabb információk röviden:
- Mivel vannak még emberek az összedőlt épületek romjai alatt, és több mint 60 sérültnek válságos az állapota, nem zárható ki, hogy tovább fog emelkedni a halálos áldozatok száma.
- Megteltek a kórházak.
- 200-250 ezer közé tehető azoknak a száma, akik elveszítették otthonukat.
- A tűzoltóság tíz emberét veszítette el.
- A kár 3-5 milliárd dollárra (880-1500 milliárd forint) vagy még annál is többre becsülhető.
- A robbanásban teljesen megsemmisült Libanon központi magtára a benne tárolt gabonával együtt. Az országnak egy hónapnál kevesebbre elegendő gabonatartaléka maradt.
- Bejrútot katasztrófa sújtotta várossá nyilvánították. Gyásznapot tartanak és kéthetes szükségállapotot hirdettek. A katonai hatóságokat azonnali hatállyal különleges biztonsági jogkörökkel ruházzák fel.
- A jordániai földtani intézet szerint a robbanás 4,5-es erősségű földrengésnek felelt meg a Richter-skálán.
- A sérültek között vannak külföldiek is. Megsérült az ENSZ 48 alkalmazottja és 27 családtagjuk is. Károk keletkeztek a többi között Magyarország, Finnország, Argentína és Kazahsztán libanoni nagykövetségének épületében is.
- Számos ország felajánlotta a segítségét Libanonnak a sérültek ellátása, a romok eltakarítása és az újjáépítés érdekében. Magyarország 1 millió eurót ajánl fel az Antióchiai Szír Maronita Katolikus Egyháznak.
- A robbanások okát még mindig nem tudni. A jelek szerint petárdaraktárban keletkezett tűz okozta az első detonációt, a második pedig azért lett rendkívüli erejű, mert nagyon nagy mennyiségű, 2700 tonnányi ammónium-nitrát robbant be, amelyet hat éve kobozott el, és azóta egy kikötői raktárban tárolt a vámhivatal.
- Ammónium-nitrát robbanására utal az is, hogy szemtanúk szerint utána narancssárga felhő keletkezett. Hasonló, vörösesbarna színe van a nitrátvegyületek robbanása után keletkező, mérgező nitrogén-dioxid gáznak is. Az ammónium-nitrát vízben jól oldódó só, műtrágya és robbanószerkezetek készítésére is használják.
- Kora délutáni összefoglalónk a helyzetről.