Lukasenko belarusz államfő harckészültségbe helyeztette pénteken a hadsereg állományának felét arra hivatkozva, hogy a "Nyugat fenyegeti az országot" - jelentette a Belta helyi hírügynökségre hivatkozva az MTI.
A NATO hadgyakorlatot kezdett közvetlenül a határaink közelében. Mi mást kellene tennem? Harckészültségbe helyeztettem a hadsereg felét, és kivezényeltettem néhány hadosztályt, ami sok pénzbe kerül
- jelentette ki egy gyárlátogatáson elmondott beszédében.
Az elnök közölte továbbá a RIA hírügynökség szerint, hogy megállapodott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel: a két ország hadserege közös alakulatokat vet be, ha a Nyugat fenyegeti az országot, de egyelőre egyetlen orosz katona sem lépte át a fehérorosz határt. Kijelentette, hogy ha bármilyen szankciót vezetnek be hazája ellen a nyugati országok, hasonló intézkedésekkel fog reagálni.
Lukasenko nem először riogat azzal, hogy a NATO felsorakozott Belarusz határán, a katonai szövetség öt napja már határozottan cáfolta ezeket az állításokat. Hétfőn a legmagasabb harckészültségbe helyezték a belarusz hadsereg egyes egységeit, és a tartalékosokat is behívták a hadrafoghatósági ellenőrzés harmadik szakaszában.
Vlagyimir Putyin orosz elnök abból indul ki, hogy nem kerül bevetésre Belarusz területén az a rendvédelmi tartalék, amelyet belarusz hivatali partnere, Lukasenko kérésére hozott létre - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak pénteken Moszkvában.
Peszkov nem árulta el, hogy milyen létszámú és fegyverzetű erőkből áll ez a tartalék, mint ahogy azt sem, hogy a hadsereg vagy a nemzeti gárda egységeiből hozták-e létre. Csak annyit mondott, hogy meglehetősen ésszerű nagyságrendről van szó, és a kontingens három részből áll, amelyek végszükség esetén meg tudják akadályozni a szélsőséges fellépést a köztársaság területén. A szóvivő szerint a tartalék kialakítása a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete és az orosz-fehérorosz Szövetségi Állam létrehozásáról megkötött két szerződésből Oroszországra háruló kötelezettségvállalásból fakad.
Nagyon fontos tisztában lenni azzal, amit az elnök is aláhúzott: ez egy tartalék, és nincs rá semmilyen szükség, hogy aktiválják, felhasználják. Putyin abból indul ki, hogy semmilyen módon nem kerül alkalmazásra. Mi is abból indulunk ki, hogy olyan szélsőséges helyzettel, amilyet az elnök leírt, Belarusznak nem kell majd szembenéznie.
Putyin csütörtökön a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy a Lukasenko kérésére elkülönített "orosz erőket mindaddig nem fogják bevetni, amíg a szélsőséges elemek politikai jelszavakkal takarózva nem lépnek át bizonyos határokat, és nem kezdenek banditizmusba, nem kezdenek el házakat, bankokat felgyújtani, és nem próbálnak meg közigazgatási épületeket elfoglalni".
Peszkov úgy vélekedett, hogy a tartalék létrehozása semmilyen mértékben nem befolyásolja majd az orosz-belarusz viszonyt, és hangsúlyozta, hogy "Oroszország, ahogy eddig nem avatkozott, most sem avatkozik be a fehérorosz ügyekbe".
A szomszédos ország biztonsági erőinek fellépését nagyon korrektnek és nagyon óvatosnak minősítette, és kérdésre válaszolva kijelentette, hogy Belarusz rendőrsége nem folytat szélsőséges tevékenységet.
Eközben az Európai Unió újabb személyek ellen vezet be szankciókat a belarusz választások miatt - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Berlinben. Az EU ezúttal a fehéroroszországi választási bizottság vezetőit és az elnökválasztás után kezdődött tüntetésekkel szembeni fellépésben főszerepet vivő rendőri vezetőket sújtja majd büntetőintézkedésekkel.
A visegrádi négyek külügyminiszterei külön egyeztetést is tartottak, és elhatározták, felkérik Josep Borrell EU-s kül- és biztonságpolitikai főképviselőt, hogy ne várjon a külügyminiszteri tanács egy hónap múlva soron következő formális, hivatalos üléséig, hanem írásos döntéshozatali eljárás révén minél hamarabb gondoskodjon a lista bővítéséről - tette hozzá a magyar diplomácia vezetője, aláhúzva, hogy a bizonytalanság senkinek sem jó, és "erőteljesen megkérdőjelezheti az EU komolyságát".