Index Vakbarát Hírportál

A Világélelmezési Program kapta a Nobel-békedíjat

2020. október 9., péntek 15:10

Péntek délelőtt jelentette be Oslóban a Nobel-bizottság, hogy azon erőfeszítéseiért, amelyeket az éhínség háborús fegyverként való felhasználása ellen tett, az ENSZ égisze alatt működő Világélelmezési Programnak (WFP) ítéli a Nobelt. Mivel a koronavírus-járvány tovább súlyosbította több millió ember éhezését szerte a világon, a bizottság ezen keresztül is szeretné felhívni a kormányok figyelmét, hogy anyagilag támogassák a WFP-t és a többi segélyszervezetet. A WFP becslése szerint egy éven belül ugyanis 265 millió éhező lesz a világon.

Mindaddig, amíg nincs oltóanyag a vírus ellen, az élelem a legjobb vakcina a káosz ellen.

– emlékeztetett Berit Reiss-Andersen, a bizottság elnöke, hozzáfűzve, hogy az élelmet és az élelemhiányt konfliktusok generálásához is fel lehet használni. – Szerintem a világ egyik legősibb konfliktusgerjesztő eszköze, hogy egy terület elfoglalásához ki kell éheztetni annak lakosságát – mondta.

Ahogy a hivatalos indoklásban szerepel:

Az éhínség és a fegyveres konfliktusok közötti összefüggés egy ördögi kör: a háború élelmiszerhiányt és éhínséget okozhat, de az élelemhiány is előidézője lehet felszín alatti konfliktusoknak, amelyek erőszakhoz vezethetnek. Azonban mindaddig nem számolható fel az éhínség, amíg véget nem vetünk a háborúknak és fegyveres konfliktusoknak.

A Világélelmezési Programot az ENSZ az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetével közösen hozta létre 1961-ben. Azóta a világ legnagyobb humanitárius, élelmiszersegélyt nyújtó szervezete. Alapfeladata humanitárius segítség nyújtása a természeti csapások, illetve háborús konfliktusok okozta szükséghelyzetekben. Teljes egészében önkéntes felajánlások alapján dolgozik, a nemzeti kormányok készpénz- és természetbeni felajánlásait összegyűjti, beszerzi az élelmiszereket és logisztikai rendszerén keresztül eljuttatja a rászorulók részére.

Idén nagyon sok jelölés érkezett az AP hírügynökség beszámolója szerint: 221 magánszemélyt és 107 szervezetet jelöltek a február 1-jei határidőig. A békedíj 10 millió svéd korona (335 millió forint) pénzbeni jutalommal és egy aranyéremmel jár, amelyet december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján adnak át.

Rovatok