Naponta több mint ezer egészségügyi dolgozó fertőződik meg – ismerte el a CNN-nek Milan Kubek, a Cseh Orvosi Kamara elnöke, kiemelve, hogy ilyen kihívással még nem szembesült az ottani egészségügyi rendszer. Mostanra Csehországban a legmagasabb a koronavírus miatti megbetegedési és halálozási ráta az EU-tagországokban: az elmúlt 14 napban 1448,7 új esetet regisztráltak százezer lakosra vetítve az Európai Járványügyi Központ adatai szerint, a halálozási arány pedig ugyancsak 100 ezer lakosra vetítve 13,5-re ugrott.
Az egészségügyi ellátórendszer igyekszik új kapacitásokat beállítani,
Prágában és Brnóban is tábori kórházakat létesítenek rohamtempóban, az intenzív osztályok pedig kezdenek betelni, ráadásul egyre több egészségügyi dolgozó esik ki.
Már a brnói tábori kórház személyzetének feltöltéséhez is külföldi segítséget remélnek, jelenleg Németországgal, Lengyelországgal és a Vöröskereszttel tárgyalnak az ügyben.
Az orvosi kamara és a cseh egészségügyi miniszter hazahívja külföldön praktizáló orvosait, hogy segítsék a 10 milliós ország vírus elleni küzdelmét, továbbá szívesen látják az orvostanhallgatókat és az egyéb egészségügyi képzettségűeket is. Több mint ezer pályaelhagyó nővérnek ajánlották fel a visszatérési lehetőséget.
Ennél egy fokkal borúlátóbb Jiři Vyhnal, a kyjovi kórház sürgősségi osztályának vezetője, aki szerint
már össze is omlott a cseh egészségügyi rendszer, mivel már nem képes a nem covid-betegek hosszú távú ellátására.
Az orvosi kamara elnöke bízik abban is, hogy külföldi segítséget kaphat az ország. A CNN azonban emlékeztet arra, hogy amikor Olaszország kért nemzetközi orvosi segítséget a járvány tavaszi csúcspontján, és számos országból főleg katonaorvosokat küldtek, Csehország nem ajánlott fel segítséget.