Forrongnak az indulatok Berlinben, mivel a koronavírus-járvány lassítását szolgáló korlátozásokat szövetségi szintre terjesztené ki a német kormány – ide tartoznak a kötelező maszkviselésre, a gyülekezésre, az alkoholfogyasztásra, a sportrendezvények tilalmára, valamint az üzletek nyitvatartására vonatkozó korlátozó rendelkezések.
A törvényjavaslat sokak szerint túlságosan nagy hatalmat adna a kormány kezébe, ami veszélyezteti a demokratikus működést, továbbá sérül az emberek szabadságjoga. A radikális jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) viszont egyenesen Adolf Hitlert kezdte emlegetni, összefüggésbe hozva a rendelkezést az 1933. évi felhatalmazási törvénnyel – írja a Deutsche Welle.
Bernd Baumann, a párt képviselője a Bundestagban is előállt ezzel az érveléssel, a szociáldemokrata Helge Lindh azonban túlzásnak minősítette az összehasonlítást.
Ez teljes történelmi vakságról, és a nácizmus relativizálásáról tanúskodik
– mondta a kormányzó párt képviselője.
Andreas Wirsching, a müncheni Kortárs Történeti Intézet igazgatója ugyancsak nonszensznek minősítette az analógiát.
A koronavírus-járvány lassítását szolgáló korlátozások elleni hatalmas tüntetések során csaknem 77 rendőr megsebesült, 365 tüntetőt pedig őrizetbe vettek Berlinben.