Index Vakbarát Hírportál

Hollandiában még mindig diszkriminálják a várandós nőket a munkaerőpiacon egy felmérés szerint

2020. november 23., hétfő 14:25

Hollandiában a várandós vagy csecsemőkorú gyermeket nevelő nők még mintegy 40 százalékát éri diszkrimináció a munkaerőpiacon – olvasható a holland emberi jogi intézet hétfőn közzétett felmérésében, megállapítva, hogy nem történt előrelépés a legutóbbi jelentése óta.

A négyévente elvégzett kutatás során 1150, négy évnél nem idősebb gyermeket nevelő dolgozó nőt kérdeztek meg arról, hogy tapasztalt-e hátrányos megkülönböztetést a munkaerőpiacon. A kutatók azt a következtést vonták le, hogy a várandósság „nagy kockázati tényezőt” jelent a munkát kereső nők számára.

A felmérés szerint a válaszadók egyötödét nem vették fel arra a munkára, amelyre jelentkezett, 10 százalékukkal a munkaadók pedig közölték, hogy kifejezetten a várandósságuk miatt nem tudják őket alkalmazni. Az új szerződést kötni kívánó nők egyharmada arról számolt be, hogy munkaviszonyról szóló megállapodást a munkadó „az utolsó pillanatban megváltoztatta”, illetve az is elfordult, hogy a munkáltató végül meggondolta magát, és nem között szerződést a megkérdezettel.    

A kutatás arra is rávilágított, hogy az ideiglenes szerződéssel rendelkező várandós vagy kisgyermekes nők csaknem felének nem hosszabbították meg a munkaviszonyát. A válaszadók egynegyedét nem léptették elő a munkahelyén, nem kaptak se fizetésemelést, se jutalékot, illetve problémáik voltak a munkába való visszatérésről szóló megállapodások megkötésében. A felmérésből az is kiderült, hogy a megkérdezetteknek csupán a 11 százaléka számolt be a hatóságnak az őt ért diszkriminációról.
    

Rovatok