Index Vakbarát Hírportál

A brit vírusmutáció eljutott Kínába

2020. december 31., csütörtök 18:37

Azonosítottak Kínában egy, a brit koronavírus-mutáció okozta fertőzéses esetet − számolt be a kínai járványügyi központ szerdán.

A vírushordozó egy 23 éves kínai nő, aki az Egyesült Királyságból repült vissza Sanghajba. A megérkezését követően, december 14-én elvégzett vírustesztje pozitív lett, ezért egy sanghaji kórházba szállították elkülönítésre. A páciensnél csupán enyhe tünetek jelentkeztek. Két nappal a hazaútja előtt, az Egyesült Királyságban elvégzett vírustesztje még negatív eredményt mutatott.

A nőtől vett minta genetikai elemzése mutatta ki december 24-én, hogy a fertőzését okozó vírus különbözik a Sanghajban novemberben azonosított esetek hátterében álló variánstól. A vizsgálatok során megállapították, hogy az Egyesült Királyságban október vége óta terjedő, új variánsról van szó.

Az MTI beszámolója szerint a sanghaji hatóságok az újabb variáns elterjedésének megelőzésére különböző intézkedéseket alkalmaztak, a többi között a szokásosnál nagyobb hangsúlyt fektettek a kontaktkutatásra, illetve fertőtlenítettek minden olyan helyet, ahol a páciens járt. 

A brit koronavírus-mutáció szakértők szerint legalább 50 százalékkal, de akár 75 százalékkal is fertőzőbb lehet a vírus többi variánsánál,

és már a világ több pontján – köztük az Egyesült Államokban, Portugáliában, Dél-Koreában és Chilében is megjelent. Az új variáns terjedésének kizárására több ország felfüggesztette az Egyesült Királyságból érkező utasok fogadását. A kínai légi közlekedési hatóság hétfőtől függesztette fel a menetrend szerinti járatok közlekedését az Egyesült Királyság és Kína között.

Annak a lehetőségnek a kizárására, hogy a vírus külföldről ismét beszivárogjon az országba, a kínai vezetés március végétől felfüggesztette a külföldi állampolgárok zömének beutazását az országba, és nagymértékben csökkentette az engedélyezett nemzetközi légi járatok számát. A Kínába irányuló repülőgépekre továbbá csak negatív vírusteszttel rendelkező utasok felszállását engedélyezik, akiknek a megérkezést követően 14 napos karantént kell eltölteniük erre kijelölt szállásokon.

A kínai gyógyszeripari felügyelet szerdán adta ki az első, feltételes piaci engedélyt kínai fejlesztésű koronavírus-vakcinának.

A Sinopharm kínai állami gyógyszergyártó vakcinája a klinikai tesztek eredményeinek időközi elemzése szerint 79,34 százalékos hatásossággal nyújt védelmet a fertőzéssel szemben. A kínai nemzeti egészségügyi bizottság pedig egy csütörtöki sajtótájékoztatón közölte: Kína ingyenesen biztosítja a koronavírus elleni oltóanyagokat a teljes lakosság számára.

Rovatok