Csütörtökön megérkeztek Vuhanba az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tudósai, akik a koronavírus eredetét fogják vizsgálni – írja az Euronews.
A tízfős, nemzetközi szakértői csapat tagjai az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Németországból, Japánból, az Egyesült Királyságból, Oroszországból, Hollandiából, Katarból és Vietnámból érkeztek.
A CNN azt írja, hogy a szakértői gárda eredetileg több emberből állt volna,
két tudóst azonban a kínai hatóságok nem engedtek be, miután pozitív lett a covid-tesztjük.
A kínai kormány szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján nem kommentálta az esetet, és arra kérte a riportereket, hogy „az illetékes hatóságoknál” érdeklődjenek erről.
A beengedett szakértők munkáját illetően elmondta, hogy a WHO embereinek lehetőségük lesz a kínai tudósokkal „véleményt cserélni”,
azt azonban nem tette egyértelművé, hogy megengedik-e nekik azt, hogy maguk is bizonyítékokat gyűjtsenek a járvány kitörésével kapcsolatban.
A WHO szakembereit megérkezésüket követően többször is tesztelik majd, továbbá az eredménytől függetlenül két hétig karanténban kell maradniuk, így a munkát videókonferenciákkal kezdik meg.
A WHO és Kína közt már régóta ellentét feszül amiatt, hogy vitatják a koronavírus eredetét. A szakértők szerint a mostani kutatás némi előrelépést hozhat a kérdésben, de önmagában valószínűleg kevés lesz ahhoz, hogy a kérdés tisztázódjon.
Ahhoz ugyanis, hogy a vírus eredetét pontosan meg lehessen határozni, a Vuhan-környéki állatvilágot is részletes, évekig is eltartó vizsgálatoknak kellene alávetni.
A tudósok emellett azt is kiemelték, hogy a kutatás célja nem az kell legyen, hogy Kínát bűnbakként kiáltsák ki a világjárvány miatt, hanem azt a célt kell szolgálja, hogy a jövőben jobban fel tudjunk készülni az ehhez hasonló esetekre.