Nyár végéig valamennyi felnőttet be lehet oltani az új típusú koronavírus ellen Németországban – mondta Angela Merkel kancellár hétfőn Berlinben. A kancellár a december végén elkezdett oltási kampány első tapasztalatairól a tartományi kormányfőkkel, oltóanyagokat gyártó cégek vezetőivel és a vakcinabeszerzést az EU-tagországok képviseletében végző Európai Bizottság szakembereivel folytatott megbeszélése után tartott tájékoztatóján kiemelte, hogy továbbra is tartható a kampány eredeti célja, miszerint szeptember 21-ig – a kilencmillió gyereket nem számítva – mindenkinek biztosítható a lehetőség az önkéntes és ingyenes oltásra a 83 millió lakosú országban.
A kancellár azt is nyomatékosította, hogy
ez a cél akkor is elérhető, ha időközben nem kerül újabb oltóanyag a piacra, és csak a már EU-s engedéllyel rendelkező termékekkel lehet dolgozni.
A tanácskozáson megállapították, hogy nem kell megváltoztatni az oltás ütemezését, sem pedig a társadalmi csoportok rászorultsága alapján összeállított fontossági rangsort. Vagyis elsősorban nyolcvan éven felülieknek, az idős- és az ápolási otthonok lakóinak és dolgozóinak, a kórházi orvosoknak és ápolóknak biztosítják az oltást, míg a második helyen kiemeltek közé mások mellett a hetven éven felüliek, a valamilyen alapbetegség miatt súlyosan veszélyeztetettek, a harmadik helyen kiemeltek közé pedig többek között a hatvan–hetvenéves korosztály tagjai, illetve a betegségük miatt közepesen veszélyeztetettek tartoznak.
A szövetségi kormány és a járványügyi védekezésért, azaz az oltások beadásáért is felelős tartományi kormányok megállapodtak egy úgynevezett nemzeti oltási terv felállításában.
Erről Markus Söder bajor miniszterelnök a tájékoztatón elmondta, hogy
kifejlesztenek egy közös platformot, amely a vakcinaszállítmányok érkezésével és a szövetségi kormány által felügyelt szétosztásával kapcsolatos adatokat tartalmazza majd,
és az oltás megszervezésében – a többi között az időpontok kiadásában – segíti a tartományokat. A járvány tavaly ősszel kibontakozott második hulláma egyébként levonulóban van a Robert Koch Közegészségügyi Intézet (RKI) adatai szerint.