A Twitter internetes közösségi hálózat kedden a gyűlöletkeltésre utaló figyelmeztetéssel látta el Süleyman Soylu török belügyminiszter két bejegyzését, amelyben úgy utalt a kormány rektori kinevezése ellen tüntető diákokra, mint
LMBT (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű)-perverzek.
A tekintélyes isztambuli Boğaziçi Egyetem diákjai hetek óta tüntetnek Melih Bulu rektori kinevezése ellen. A kormánypárttal kapcsolatban álló Bulut Recep Tayyip Erdoğan elnök nevezte ki. A tiltakozók a rektor lemondását követelik, és azt, hogy az egyetem maga választhassa meg a rektort.
Hétfőn a rendőrség összecsapott a tiltakozókkal, akik a hétvégén letartóztatott diákok szabadon bocsátását követelték. Azzal vádolják őket, hogy gyűlöletet szítottak és vallási értékeket sértettek meg az egyetemen kihelyezett poszterrel, amelyen az iszlám legszentebb helye volt látható LMBT-zászlókkal. A hatóságok szerint 159 embert vettek őrizetbe, bár némelyiküket később szabadon engedték.
Az egyetemi diákok szolidaritási szervezete egy későbbi jelentésében már 228 őrizetbe vett személyről adott hírt, miután a sisakot és pajzsot viselő rendőrök rátámadtak a tiltakozókra, akik azt kiabálták, hogy
nem fognak hallgatni, nem félnek és nem fognak engedelmeskedni.
A rendőrök könnygázt és gumilövedéket is bevetettek a békés tüntetők ellen. A házakban tartózkodó lakosok edényekkel csörömpöltek hangosan, és tapssal fejezték ki támogatásukat a megmozdulás során. Hasonló tüntetés volt Ankarában is, ott 69 embert vettek őrizetbe.
Soylu vasárnapi Twitter-bejegyzésében úgy fogalmazott:
LMBT-perverzeket vettek őrizetbe a mekkai nagymecset megsértéséért.
Keddi bejegyzésében pedig azt írta:
A török kormány nem fogja tolerálni az LMBT-perverzeket, akik megpróbálták elfoglalni a rektori irodát.
A Twitter ezt követően azzal a figyelmeztetéssel látta el Soylu bejegyzéseit, miszerint azok tartalma sérti a közösségimédia-platformnak a gyűlöletkeltésre vonatkozó szabályait. A Twitter mindazonáltal úgy döntött, hogy lehetővé teszi Soylu bejegyzéseinek megtekintését arra hivatkozva, hogy a köz érdeke hozzáférni egy választott politikus által közzétett bejegyzéshez.