Országos járvány idején a jövőben a cseh kormány, kiemelten az egészségügyi minisztérium saját hatáskörében rendkívüli intézkedéseket hozhat. Erre az úgynevezett pandémiatörvény jogosítja fel, amelyet csütörtökön fogadott el gyorsított eljárásban a cseh parlament alsóháza, a képviselőház.
A törvénytervezet gyorsított elfogadása egyike volt azoknak a feltételeknek, amelyeket a regionális elöljárók kértek vasárnap a kormánytól azért, hogy egységesen lehetővé tegyék az új szükségállapot két hétre, február 28-ig való kihirdetését. A tervezetet hétfőn fogadta el a kormány, majd kedden a parlament elé került.
A jogszabálytervezet az egészségügyi minisztérium dolgozta ki, és a belügyminisztérium kiegészítette. Politikusi és jogászi vélemények szerint amennyiben már létezett volna Csehországban ilyen törvény, a mostanihoz hasonló súlyos járványok idején nem kellene a közéletet jelentősen korlátozó szükségállapotot kihirdetni.
A pandémiatörvény feljogosítja az egészségügyi minisztériumot, hogy korlátozó intézkedéseket vezessen be például a tömegközlekedésben, a kereskedelemeben, a szolgáltatások vagy a tömeges rendezvények terén. A törvény szabályozza azt is, hogyan kapcsolható be a járvány elleni küzdelembe a hadsereg, a rendőrség, a tűzoltóság, és milyen módon lehet ezekre a célokra felhasználni az állami költségvetési pénzeket.
A kormány jogosultságot nyer arra, hogy saját maga rendeljen el országos veszélyhelyzetet nemcsak járványok, de például rendkívüli szárazság vagy más természeti katasztrófák idején is. A szükségállapotot akkor hirdethetnék ki, ha az országot ennél nagyobb veszélyek fenyegetnék. A biztonság érdekében ezen felül magasabb fokozatú készültségi állapot is – akár hadiállapot is – bevezethető.