Index Vakbarát Hírportál

Szövetségi támogatást kapnak a bajba került kisvállalkozások Amerikában

2021. február 22., hétfő 22:13

Szerdától szövetségi támogatást kapnak a bajba került kisvállalkozások az Egyesült Államokban – jelentette be hétfőn Joe Biden amerikai elnök.

Biden szerint sok olyan kisvállalkozás van az országban, amelyek – a világjárvány korai időszakában – nem jutottak megfelelő forráshoz, mert a nagyobb vállalkozások kapták meg a pénz nagy részét. Az elnök úgy fogalmazott: a két nap múlva hatályba lépő változások régóta esedékes segítséget nyújtanak a kisebb vállalkozásoknak, amelyeket „lerombolt” a pandémia okozta gazdasági visszaesés.

Az úgynevezett PPP-program lényege, hogy a szövetségi kormány kedvező hitelekkel segíti a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásokat, hogy ne kelljen elbocsátaniuk munkavállalóikat.

Amennyiben sikerül hosszú távon megtartani az alkalmazottaikat és az összeg minimum 60 százalékát bérekre költik, akkor a felvett hitel akár vissza nem térítendővé is válhat.

 A kabinet szerdától egy kéthetes időszakot jelölt ki, amikor csak a 20 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató cégek igényelhetik a támogatást. A kormány szintén 1 milliárd dollárt szán az egyéni vállalkozók, például a kozmetikusok megsegítésére, amely vállalkozások többségének női és színes bőrű tulajdonosai vannak.

A mostani a harmadik PPP-program. A 2020. április 3-án kezdődött és augusztus 8-án végződött első program keretében 5,2 millió hitelt helyeztek ki, összesen 525 milliárd dollár értékben. Ez – mint egy korábbi elemzés fogalmaz – sok vállalkozásnak segített a felszínen maradni abban az időszakban, amikor a koronavírus elleni kormányzati korlátozó intézkedések sokakat arra kényszerítettek, hogy leálljanak, vagy csökkentett kapacitással működjenek – írja az MTI.

A legutóbbi január 11-én kezdődött program keretében a kormányzat eddig 133,5 milliárd dollár hitelt helyezett ki. Ez kevesebb mint a fele a Kongresszus által jóváhagyott 284 milliárd dollárnak. Az adatok alapján vállalkozásonként, átlagban 74 000 dollárt folyósítottak.

A hivatalos tájékoztatás szerint az állampolgársággal nem rendelkező, de az Egyesült Államokban legálisan tartózkodó lakosok is jelentkezhetnek a szerdától induló harmadik programra.

Rovatok