Ez a maximum, amit a kormány és a költségvetés megengedhet magának a koronavírus okozta gazdasági válság miatt – magyarázkodott a csupán 1 százalékos béremelés miatt Nadine Dorries brit egészségügyi miniszter.
Hangsúlyozta, hogy a nincs olyan ember a kormányban, aki nem értékelné a koronavírus elleni harcban a frontvonalban dolgozók erőfeszítéseit, de London prioritása jelenleg az emberek megélhetésének biztosítása és a bértámogatások folytatása. Hozzátette: egyetlen másik állami szférában nem lesz béremelés – írja a Sky News.
A béremelés nem érinti a rezidenseket, a háziorvosokat és a fogorvosokat.
A brit ápolók szakszervezete (Royal College of Nurses, RCN) korábban 12,5 százalékos béremelést kért az ápolóknak. A szervezet szerint
a kormány ajánlatával egy tapasztalt ápolónak mindössze heti 3,5 fonttal (kb. 1500 forinttal) több pénz kerül a zsebébe.
Az ápolók szakszervezete pénteki rendkívüli ülésén arról döntött, hogy egy 35 millió fontos (csaknem 15 milliárd forintos) vészhelyzeti alapot hoz létre arra az esetre, ha az egészségügyi dolgozók sztrájkolni kezdenének. Az alappal pedig ki lehetne pótolni a munkabeszüntetéssel kieső bevételeiket.
Az RNC emellett egy plakátkampányt is elindított. A Salford városban lévő kórház előtt kiállított hirdetményen egy maszkos ápolónő látható, azzal a szöveggel, hogy
Nézzen a szemükbe, és úgy mondja, hogy csak heti extra 3,5 fontot érnek.
Más szakszervezetek szerint az Egyesült Királyságban az infláció az idén 1,5-2 százalékkal emelkedhet, így az egészségügyi dolgozók béremelése „lényegében fizetéscsökkentésnek felel meg".