Az eddigi vizsgálatok szerint a várandós nőkre sem jelentenek veszélyt egyes koronavírus elleni vakcinák – írja az ABC News.
A Pfizer és a BioNTech elsőként jelentette be: vizsgálni fogják azt is, hogy a várandós nőkre milyen hatással lehetnek a vakcinák.
Az mRNS-alapú vakcinák egyébként a feltételezések szerint nem jelentenek veszélyt a kismamákra sem,
mivel nem tartalmazzák magát a vírust, illetve nem módosítják a sejtek magját, illetve a DNS-t.
Ehelyett csupán azt segítik elő, hogy a sejtek olyan fehérjéket kezdjenek el termelni, amelyek immunizációt idézhetnek elő a vírus ellen.
Mindezt azonban még kísérletekkel is igyekeznek majd igazolni a tudósok. Ezek ugyan még nem kezdődtek el, azonban az amerikai hatóságok már regisztráltak
20 ezer olyan nőt, aki a beoltása idején lett állapotos,
és náluk egyelőre semmilyen mellékhatás nem jelentkezett a vakcina miatt.
Emellett az is érdekes kérdés lehet még a témában, hogy a várandós nők képesek-e átadni a magzataiknak is az oltással megszerzett antitesteket. E tekintetben már szintén végeztek néhány kisebb kutatást, amelyeknek fényében egyelőre az valószínűsíthető, hogy
A MAGZATOK IS VÉDELMET NYERHETNEK A VÍRUS ELLEN.
A vakcinákról szóló kutatások legújabb eredményei továbbá azt is cáfolják, hogy
AZ OLTÓANYAG NEGATÍVAN BEFOLYÁSOLNÁ A TERMÉKENYSÉGET.
„Ha ez így lenne, akkor azok a nők is nagyobb számban vetélnének el, akik elkapták a koronavírust” – mondta Dr. Jennifer Ashton egészségügyi szakértő a Good Morning America műsorában.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb ajánlása szerint egyébként a áldott állapotban lévő nőket is be lehet oltani, viszont elsősorban azon nők esetében ajánlják ezt, akiknek nagyobb esélyük van arra, hogy elkapják a koronavírust – például azért, mert az egészségügyben dolgoznak –, vagy valamilyen krónikus betegség miatt vannak nagyobb kockázatnak kitéve.
Magyarországon viszont egyelőre a várandós nőknek nem adják be az oltást.
Emellett pedig azt is javasolták, hogy az oltást követő három hónapban ne essenek teherbe, ha egy mód van rá.