2021. március 13., szombat 21:54
Brazíliában sem alakult máshogy a tendencia, a dél-amerikai országban is volt bőven teendője a hatóságoknak, hogy fellépjenek a koronavírus okozta lezárások és a karanténhelyzet miatt egyre gyakrabban előforduló családon belüli erőszakkal szemben. Ám a bántalmazás ellen küzdő helyi rendőrök sincsenek könnyű helyzetben, mert sokszor a brazil nők is ugyanúgy félnek bejelentést tenni, vagy ők maguk sem veszik elég komolyan a figyelmeztető jeleket.
Az otthon fogságába zárva, a kényszerű karanténban ülve sokan ha akartak, sem tudtak elszökni agresszív férjük, párjuk elől – mondta el a Reutersnek Fernanda Fernandes.
A brazil nyomozónő hozzátette, a hatalmas látencia ellenére, ahogy Rio de Janeiro államban az első hullám után a járványhelyzet enyhülni kezdett, egyre több nő hagyta el bátran az otthonát, és mesélte el nekik a rendőrségen, hogy milyen válogatott kínokat élnek át nap mint nap a négy fal között.
Mondani sem kell, a pandémia miatt Brazíliában is rengetegen veszítették el az állásukat, az egzisztenciájukat, és az ebből adódó feszültség számos családban csak még feszültebbé tette az otthon légkörét.
Brazíliában a helyi összesítések alapján 2020 első félévében 649 nő halt bele a családon belüli erőszakba, ami a 2019-es év azonos időszakához viszonyítva összesen kétszázalékos emelkedés. (Persze ugyanitt még mindig nyitott kérdés a rejtve maradó esetek száma.)
Például Fernanda Fernandes csapata 2019-ben 4121 bántalmazásos ügyben intézkedett a Rio de Janeiro államban található Duque de Caxias környékén.
Mindeközben a nyomozónő online fogadóórákat, ismeretterjesztő kurzusokat tart a város közösségének arról, hogy melyek a bántalmazás főbb jelei, és mikor kell segítséget kérni. Fernandes szerint mindez azért is égetően szükséges, mert sok nő nem hiszi el, hogy az erőszakosan viselkedő férje képes lenne akár megölni is.
Brazília 2006-ban szigorította a családon belüli erőszakot elkövetőkkel szemben kiszabható büntetőtételeket. Ez az a bizonyos Lex Maria Da Penha, amit a brazil nő után neveztek el, aki deréktól lefelé lebénult, miután a férje rálőtt alvás közben. A dél-amerikai állam a nők elleni gyűlölet-bűncselekményt egészen 2015-ig nem ismerte el külön tényállásként. Ráadásul úgy, hogy addigra ezt már Kolumbiában, Chilében, Argentínában és Mexikóban is önálló jogi kategóriaként kezelték.
Duque de Caxias favellái Rio de Janeiro államban 2021. március 3-án. A Rio de Janeiro központjától közel 20 kilométerre északnyugatra fekvő, 870 ezer fős városban a helyi rendőrség különleges, nők elleni erőszakra specializálódott csoportja tavaly itt intézkedett a legtöbb bántalmazásos ügyben Rio államban. Munkatársaik egész pontosan 4121 esetet derítettek fel. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
A 39 éves, Duque de Caxiasban élő Fabiana Antunes a volt barátjától kapott rajzokat mutatja. Ezek egy rá feltűnően hasonlító nőt ábrázolnak, akit több késszúrással öl meg egy férfi a képeken. Antunes 2020 májusában tett feljelentést a rendőrségen, miután egykori partnere egy veszekedés közben gyomron ütötte. A férfival szemben azonnal távolságtartást ítéltek el, akinek így haladéktalanul el kellett költöznie a közös ingatlanból. Antunes szerint a pandémia és a vele járó bezártság csak még elviselhetetlenebbé tette az egyébként is súlyos helyzetet. Mindeközben a férfi a vele szembeni szankciók ellenére is következetesen tagadja, hogy Antunest valaha bántotta volna. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
Kihallgatás Duque de Caxiasban 2019. szeptember 25-én. Az egyik helyi járőr épp meghallgatja otthonában a nőt, aki férje sokadik verése után értesítette a rendőrséget. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
A 38 éves Daniela Gasparin elveszítette az egyik kezét, és további 11 késszúrást kapott, mikor a volt partnere templomba menet késsel támadt rá a buszon a São Pauló-i Boituvában 2019. június 7-én. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
Gasparin támadóját elítélték gyilkossági kísérletért, és elutasították a fellebbezését. Gasparin az úrnak köszöni, hogy túlélte, és azt is elmondta, nagy küzdelem zajlott a kórház sürgősségi osztályán, ahova szállították, hogy ne haljon bele a sérüléseibe. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
Debora Goncalves Linhares rendőrök kíséretében érkezik lánya korábbi otthonába, hogy összegyűjtse a holmijait Duque de Caxiasban 2019. szeptember 25-én. A 23 éves Monique Goncalves férjét a rendőrség azok után tartóztatta le, hogy a fiatal nőt drogokkal elkábította, majd heteken át kínozta. Az édesanya elmondta, amikor meglátta a lányát fizikailag és lelkileg is meggyötörve, tele ütésnyomokkal, azt hitte, hogy el fogja veszíteni. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
Monique Goncalves bántalmazó férje, aki azóta is előzetes letartóztatásban van, és hamarosan lezajlik a tárgyalása, tagadja az ellene felhozott vádakat. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
Paulo Cesar da Conceicao bántalmazó férfiaknak működtet terápiás központot Duque de Caxiasban. Conceicao elmondása szerint a csoportterápiák során munkatársai abban segítenek az általuk kezelt férfiaknak, hogy belássák a saját felelősségüket a családon belüli erőszakban. Ezt a hozzájuk érkező bántalmazók többnyire elég nehezen emésztik meg. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
Rokonok a 19 éves, kétgyermekes édesanya, Taylaine Alves koporsójánál, akit 2019. szeptember 6-án temettek el Duque de Caxiasban. A rendőrségi beszámolók alapján Alvest a párja olyan súlyosan megégette, hogy sérülései következtében elhunyt. Életét az orvosok már nem tudták megmenteni. A férfi előzetes letartóztatásban van, ítélet egyelőre nem született ellene. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
Fernanda Fernandes, a helyi rendőrség különleges, nők elleni erőszakra specializálódott csoportjának vezető nyomozója folytatta a vizsgálatot a tragikusan elhunyt fiatal édesanya, Alves halála ügyében is. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
Thais Alves egy képet mutat a telefonján elhunyt testvéréről. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
A Duque de Caxias-i rendőrség különleges, nők elleni erőszakra specializálódott csoportjának rendőrei épp egy bántalmazással gyanúsított férfit tartóztatnak le 2020. július 2-án. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
A Duque de Caxias-i rendőrség különleges, nők elleni erőszakra specializálódott csoportja tavaly 4121, családon belüli erőszakkal összefüggésbe hozható ügyben intézkedett. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)