Több mint száz embert agyonlőttek Etiópia északkeleti részén, az egymással régóta területi vitában álló Afar és Szomália tartomány [amely nem azonos az Etiópiával szomszédos, azonos nevű országgal – a szerk.] határán kirobbant összecsapásokban – írja az MTI.
Körülbelül száz civilt öltek meg a pénteken kezdődött erőszakos cselekményekben, amelyek kedden is folytatódtak – közölte a Reuters hírügynökséggel Ahmed Humed, Afar tartomány helyettes rendőrfőnöke, aki a Szomália tartományi fegyveres erőket okolta a júniusi országos választások előtt elkövetett erőszakért.
A tartomány szóvivője, Ahmed Kaloyte azt mondta, hogy Szomália tartománybeli biztonsági erők támadtak a Haruka nevű övezetre, és vaktában lövöldöztek a lakosokra, legalább harminc afar nomádot megöltek, ötven társukat pedig megsebesítették.
A szóvivő szerint a helyi közösség visszaverte a támadókat. Kedd reggel azonban a szomáli fegyveresek visszatértek, gépjárművekre szerelt géppuskákkal és rakétavetőkkel, „és ismeretlen számú polgári személyt, közöttük nőket és gyermekeket mészároltak le álmukban”.
Szomáli vezetők eközben az afar erőket vádolták a konfliktus kirobbantásával.
Abdo Heloe tartományi szóvivő szerint afar rendőrök támadtak ismeretlen okból szomáli nomádokra, és keddig huszonöt polgári személyt öltek meg, és több mint harmincat megsebesítettek.
Ali Bedel, egy másik szóvivő arról számolt be, hogy pénteken huszonöt ember halt meg, majd kedden „ismeretlen számú polgári személy” vesztette életét.
Az értesüléseket független forrásból egyelőre nem sikerült megerősíteni.
Az etióp szövetségi kormány még 2014-ben átrajzolta a két tartomány közötti határt, három települést Afarhoz csatolva Szomáliától, amely azóta próbálja ezeket visszahódítani.
Etiópiát az etnikai határok mentén tíz közigazgatási egységre osztották fel, amelyek széles jogkörökkel rendelkeznek. A földtulajdon miatti, illetve politikai viták időnként véres erőszakba torkollnak. Nemrégiben jelentettek összetűzéseket a két legnagyobb etnikai közösség, az oromók és az amharák között is. Kedden az Amharához tartozó, de az oromók lakta Dzsile-Temuga övezet hatóságai azt közölték, hogy egy „minapi” összetűzésben 68 ember halt meg, és 114-en sebesültek meg.
Abij Ahmed etióp miniszterelnök, a Nobel-békedíj 2019. évi kitüntetettje novemberben a szövetségi hadsereget küldte Tigré tartományba, hogy űzzék el a hatalmát megkérdőjelező regionális vezetőket. A harcok azóta is folynak a térségben.