Magyarország vezet átoltottság tekintetében az Európai Unión belül – derül ki a Johns Hopkins Egyetem, valamint az Our World in Data adatait feldolgozó elemzésünkből.
A Johns Hopkins Egyetem statisztikái szerint a teljes átoltottság tekintetében még az áprilisinál is jobbak a mutatóink:
AKKOR MÉG CSAK A 17. HELYEN VOLTUNK, MOST VISZONT MÁR A TIZEDIKEN ÁLLUNK.
A gyakorlatban ez azt is jelenti, hogy az Európai Unión belül – a korábban vezető Máltát is megelőzve – most már Magyarország áll a legjobban ebben a mutatóban.
A minket megelőző államok közt törpeállamok (Seychelles-szigetek, San Marino, Monaco), valamint többmilliós nagyságrendű, de Magyarországénál jóval kisebb népességgel rendelkező államok (Bahrein, Katar) is vannak.
Rajtuk kívül a közel hasonló népességgel rendelkező Izrael és az Egyesült Arab Emírségek, valamint a 19 milliós Chile, illetve az Egyesült Államok állnak előttünk a listán.
Az Our World In Data adataiból az is kiderül, hogy a 100 főre vetítve beadott oltások tekintetében is tartja Magyarország a korábban megszerzett jó helyét.
Mindemellett figyelemre méltó az is, hogy kimutatásuk szerint egy hete folyamatosan csökken a beadott oltások száma Magyarországon.
Mivel a beoltottak száma viszonylag lassan növekszik a négymilliós határ elérése óta, így gyanítható, hogy ezek többsége is második körös oltás volt. Mindez azt jelezheti előre, hogy újabb regisztrálók hiányában lassacskán már nem lesz kit beoltani Magyarországon.
Ugyancsak az Our World in Data statisztikáiból derül ki az, hogy a fertőzöttek valamint a halálozások száma is gyors ütemben esett vissza az utóbbi napokban Kelet-Európában.
Ezzel a kontinens keleti felén lassacskán jobban visszaszorítjuk a járványt, mint Nyugaton.
Mindez az alábbi ábrán is jól látszik, a világosabb színek itt a javuló adatokra utalnak.
Az elhunytakat tekintve viszont még mindig rosszabbak az arányok Keleten, mint a nyugat-európai országok többségében, amire az alábbi ábrán a sötétebb színek utalnak.