Ukrajnának gondoskodnia kell a területén élő nemzeti kisebbségekről, így a kárpátaljai magyarokról, hogy ne ismétlődjenek meg a Krím félszigeten és a Donyec-medencében történtek – jelentette ki sajtótájékoztatóján Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése szerint.
Az ukrán államfő külön kitért Kárpátaljára, ahol a legnépesebb nemzeti kisebbséget a magyarság adja.
Azt szeretném, hogy ukránok akarjanak lenni, de közben emlékezzenek arra, hogy magyar nemzetiségűek, például azok, akik Beregszászon élnek. Mindazonáltal ahhoz, hogy ukránok legyenek, szükséges, hogy a magyar útlevelet ne akarják felvenni
– mondta Volodimir Zelenszkij, hozzátéve, hogy már több éve megy Kárpátalján a honosítás, azaz a magyar útlevelek osztogatása.
Szeretném, hogy (a magyarok) úgy érezzék, gondolnak rájuk, gondoskodnak róluk
– adott hangot reményének az ukrán elnök.
Zelenszkij mondandójából az tűnik kirajzolódni, hogy az államfő aggódik az ország területi integritásáért, a nemzeti kisebbségekre gyakorolt külföldi befolyás miatt.
Ismerem a részleteket, érzem a kockázatokat, érzem más államok befolyását
– mondta, emlékeztetve, hogy
Ukrajnában számos nemzeti kisebbség él, amelyet meg kell védeni, különben a jövőben lesznek még „Krímek és DonbasSzok".
Vélhetően éppen ezért ugyanolyan „különleges körülmények" megteremtését lebegtetett be Kárpátaljának, mint a Donyec-medencének, amik szavai szerint befektetésekben, fejlesztésekben, pénzügyi támogatásban, infrastrukturális projektekben materializálódna.
Zelenszkij Kárpátaljáról szólva felrótta, hogy a térségben hiányoznak, vagy gyenge minőségűek az alapszolgáltatásokat nyújtó intézmények, az infrastruktúra. Nincsenek kórházak, munkahelyeket nyújtó nagyvállalatok, se utak – idézi az elnököt a Korreszpongyent ukrán hírportál.
Az elnök nehezményezte azt is, hogy egyetlen katonai rehabilitációs központ sincs a térségben. Miért, nincsenek olyanok ott, akik harcoltak volna? Vagy nem úgy harcoltak Ukrajnáért, mint mások? – fogalmazott.