A Magyarországról szóló jogállamisági jelentés szerzője azt mondta: nem lepte meg a csütörtökön született bírósági ítélet, de nem elégedett azzal, ahogy a Magyarország elleni eljárás halad.
Judith Sargentinitől a Népszava megkérdezte, hogy mit szól a csütörtökön hozott bírósági ítélethez, amely szerint érvényben maradt a jelentés.
Nem volt meglepetés. Várható volt, hogy ez lesz a bírósági eljárás vége. Ha a bírák másként ítéltek volna, rengeteg parlamenti döntést kellett volna érvényteleníteni
– fogalmazott.
Hozzátette: mindig is az volt a véleménye, hogy ez a peres eljárás „nem más, mint a magyar kormány újabb próbálkozása a demokratikus rendszer lejáratására”, és sajnálja, hogy mindez „az amúgy is leterhelt bírák idejét rabolta”.
A politikus arról is beszélt, hogy követi a jelentés által indított 7. cikkely szerinti eljárást, azonban nem teljesen elégedett vele.
Csalódott vagyok, amiért nincs lényeges előrehaladás a tagállamok képviselőinek tanácsában. Úgy látom, hogy a hamarosan hivatalba lépő szlovén EU-elnökség sem fogja segíteni a folyamatot
– mondta, utalva arra, hogy a szlovén miniszterelnök, Janez Janša Orbán Viktor régi szövetségesének számít.
Judith Sargentini végezetül azt mondta, hogy szerinte a jelentésről szóló szavazásnak is szerepe volt abban, hogy a Fidesz végül távozni kényszerült az Európai Néppártból.
Még csak készült a jelentésem, de már a híre aktivizálta az embereket, nemcsak az EP-képviselők figyelmét keltette fel, hanem egész Európáét. A szavazás válaszút elé állította az Európai Néppárt frakciójának tagjait, és elősegítette a párton belüli vitákat
– fogalmazott a holland politikus.
A 7. cikkelyről született bírósági döntést csütörtökön Varga Judit igazságügyi miniszter is értékelte.