A Wolbachia baktériummal fertőzött szúnyogok sokkal kevésbé veszélyesek az emberre.
Áttörést jelenthet a dengue-láz visszaszorításában a New England Jorunal of Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány. Az indonéziai Yogyakarta városában végzett vizsgálatok alapján a Wolbachia baktériummal megfertőzött egyiptomi csípőszúnyogok kevésbé hajlamosak terjeszteni a dengue-lázat.
Az eredmények azért is kulcsfontosságúak, mert a WHO a
tíz legnagyobb egészségügyi fenyegetés között tartja számon a dengue-lázat,
amely évente 50-100 millió embert betegít meg a világon.
A kutatócsoport ötmillió szúnyogpetét fertőzött meg a Wolbachia baktériummal, majd Yogyakartát 24 zónára osztották, ebből 12 zónában engedtek el szúnyogokat. Az eredmények önmagukért beszélnek:
azokban a zónákban, ahol elengedték a baktériummal fertőzött szúnyogokat, sokkal alacsonyabb volt a kórházba kerülési arány (0,4%), mint ahol ez nem történt meg (3%).
A kutatás sikerén fölbuzdulva a kutatók további Wolbachia baktériummal fertőzött szúnyogokat telepítettek Yogyakarta környékére, hogy azok dominánssá váljanak a természetben is, ezzel is csökkentve a dengue-láz terjedésének kockázatát.
Ha a további kísérletek is sikerek lesznek, akkor a baktériumos megoldást megpróbálják alkalmazni a sárgaláz, a Zika-vírus és a Chikungunya-láz elleni küzdelemben is.