Nemrég derült ki, hogy a magyar kormány külföldi lapokban reklámozza azt a hét pontot, amellyel Orbán Viktor állt elő az egy héttel ezelőtt a Vigadóban tartott előadásán. A hirdetés megjelent a dán Jyllands-Postenben és a spanyol ABC-ben is, a De Morgen című belga lap pedig cikket írt arról, hogy visszautasította az orbáni hét pont megjelentetését.
A De Morgen a június 24-i cikkben propagandának nevezi az orbáni víziót az Európai Unió jövőjéről Közlése szerint egy pr-ügynökség kereste meg azzal, hogy magyar kormányzati megbízást teljesít, a hét pontról szóló hirdetésnek pedig „minél előbb” meg kellene jelennie a lapban.
A hirdetés szövege a rövidített változata annak, amit Orbán Viktor előadott a Vigadóban:
1) „Robogunk egy birodalmi jellegű Európai Unió felé. Nemzetek Európája helyett egy olyan európai szuperállamot építenek Brüsszelben, amelyre senki nem adott felhatalmazást” – mondta Orbán Viktor, aki szerint ez a birodalomépítés szükségszerűen vezet a demokrácia hiányához. „Mi a demokráciák demokráciáját akarjuk, alapját az európai nemzetek adják. Mi, nemzeti alapon álló demokraták állunk szemben a birodalomépítőkkel” – jelentette ki.
2) Az EU-t a miniszterelnök szerint azok irányítják, akik az integrációt öncélnak tekintik, és felül akarnak írni minden hagyományos értéket. Ezért Orbán Viktor szerint az Európai Unió alapszerződéséből az „ever closer union” kifejezést az első adandó alkalommal törölni kell.
3) Az Európai Unió – folytatta Orbán Viktor – a hatalma tekintélyes szeletét kiszervezte a Soros-féle hálózatoknak és az amerikai demokrata érdekeknek.
Ennek szerinte három lépcsőfoka volt, az Európai Bizottságot politikai testületté alakították, az EU-tagországokról készített jogállami országjelentések elkészítését pedig kiszervezték civil szervezetekhez. Ezek Soros György hálózatához tartoznak. A harmadik lépcsőfok az, hogy az EU-tagországokat az ő véleményük alapján minősítik, ami visszaélés a hatalommal, azzal, amellyel az EU-tagországok ruházták fel az Európai Bizottságot.
4) Közös gazdasági siker nélkül az Európai Unió szét fog esni. Ha kiderül, hogy külön-külön gazdaságilag sikeresebbek lehetünk, akkor vége, ezért csak olyan politikát szabad támogatni, amely a közös gazdasági sikerre összpontosít. Ehelyett az Európai Unió a saját tagországaival harcol, és szétveri saját magát.
5) A veszélyes kihívások korszaka következik, amelyet a járványok és a népvándorlás fémjelez. A siker előfeltétele a demokrácia helyreállítása. Új intézményt kell létrehozni a tagországok alkotmánybíróságainak a bevonásával.
6) Az Európai Parlament zsákutcának bizonyult, csak ideológiai érdekeket képvisel, ezért jelentősen növelni kell a nemzeti parlamentek szerepét: az EP-be a nemzeti parlamenteknek kellene képviselőket küldeniük, és jogot kell adni, hogy az Európai Unió jogalkotási folyamatát megállíthassák, vagyis be kell vezetni a piros lapos eljárást.
7) Szerbiát fel kell venni az Európai Unióba. Ehhez Orbán Viktor szerint az EU-nak nagyobb érdeke fűződik, mint Szerbiának.
A De Morgen azzal utasította vissza a megjelenését, hogy a birodalomépítésről és civil szervezetekről szóló megállapításaival az orbáni hét pont figyelmen kívül hagyja, hogy az Európai Parlament az EU-tagországok polgárai által választott képviselőkből áll, az Európai Tanács pedig az állam- és kormányfőket fogja össze egy testületben.
Figyelemre méltó a hirdetés időzítése is, hiszen az Orbán-kormány most bírálatok kereszttüzében áll a pedofiltörvényhez kapcsolódó melegellenes szabályozás miatt.
A hirdetés miatt megkérdeztük a Miniszterelnökséget, hogy
Amint választ kapunk, cikkünket frissítjük.