A merényletnek már 28 gyanúsítottja van, köztük egy floridai orvos, aki valószínűleg a haiti elnöki pozícióra pályázott és ezért szervezte meg a Moïse államfő elleni akciót, aminek tragikus vége lett.
Haiti elnökét, Jovenel Moïse-t július 7-én, a fővárosban, Port-au-Prince-ben, a rezidenciájánál gyilkolták meg. 12-szer lőtték meg, golyót kapott a homlokába és a testébe is. A nyomozást vezető egyik magasrangú rendőr szerint a bal szemét elvesztette, a karját és a bokáját is összetörték.
Lövés érte feleségét, Martine Moïse-t is, akit kritikus állapotban szállítottak egy floridai kórházba, ahol mára már stabilizálták az állapotát. Az elnök lánya is a helyszínen volt, de nem sérült meg.
Haiti, a világ egyik legszegényebb országa, 2017 óta folyamatos gazdasági és politikai válsággal küzd, és Moise elnöksége alatt is többször tüntettek már az államfő lemondását követelve. A szigetország közelmúltjának történelmét puccsok, és a bandák közötti harcok jellemezték, ami félelmet és bizonytalanságot hozott a közéletbe.
A haiti rendőrség szerint külföldi zsoldosokból állt az a csoport - 26 kolumbiai és két haitin élő amerikai -, amely végrehajtotta a merényletet.
Közben letartóztattak egy Floridában élő, haiti származású orvost is, Christian Emmanuel Sanont, akiről azt gyanítják, hogy kulcsszerepe volt a támadás megszervezésében, és az elnöki pozícióra pályázott. A haiti hatóságok szerint Sanon felbérelte a CTU Security nevű floridai biztonsági szolgálatot. Feladatuk az volt, hogy embereket toborozzanak Sanon személyes védelmére, de úgy tűnik, hogy küldetésük időközben megváltozott.
A haiti hatóságok által letartóztatott férfiak közül az egyik korábban az amerikaiak informátoraként dolgozott. Egy videofelvételen azt hallani, ahogy a férfi egy hangszórón angolul azt kiabálja, hogy a DEA-nak, vagyis az amerikai kábítószer ellenes ügynökségnek dolgoznak, és mindenki maradjon nyugodt.
"Hallgassanak ki minden, Moïse elnök biztonságáért felelős ügynököt. Ha nekik kellett szavatolni az államfő biztonságát, akkor hol voltak és mit tettek, hogy megakadályozzák ezt a merényletet?" - tette fel a kérdést egy haiti tisztviselő a rendőrségnek.
Csak az elnök és felesége sérült meg, ami szintén felveti a kérdést a biztonságiak esetleges bűnrészességét illetően. Az államfő biztonsági főnökét is kihallgatják a merényletet vizsgáló tárgyalásokon.
A kihallgatások során az már kiderült, hogy a két amerikai nem vett részt a támadásban, ők csak a terv kidolgozásában segédkeztek. Az is világossá vált, hogy a cél nem az elnök megölése volt, hanem az, hogy az elnöki palotába vigyék és a bűneiért felelősségre vonják.
Pontosan még nem lehet tudni, hogy miként alakul az elnök és a kormányfő kinevezésének kérdése, de Haiti alkotmánya szerint a miniszterek - a kormányfő vezetésével - a jelenlegi helyzetben, átveszik az irányítást a szeptemberi elnökválasztásig. Az sem világos, hogy ki is pontosan jelenleg az ország miniszterelnöke? Moïse elnök ugyanis néhány nappal a meggyilkolása előtt Ariel Henry-t nevezte ki új kormányfőnek , viszont ő még nem esküdött fel, így az előző miniszterelnök, Claude Joseph, marad hivatalában a választásokig.
A merényletet követően Haitinek jelenleg egy betöltetlen államfői posztja van, két versengő miniszterelnöke és egy működésképtelen parlamentje. A bandaháborúk és az általános szegénység szorításában vergődő országnak komoly nemzetközi segítségre lenne szüksége a közeljövőben.
A szigetország ellenőrzéséért folytatott egyre hevesebb küzdelem csak növeli a bizonytalanság és a félelem általános érzését, és a mostani lehetetlen politikai helyzet pedig azzal fenyeget, hogy az ország, megfelelő irányítás nélkül, tovább fog csúszni a káosz felé.
(Borítókép: Jovenel Moïse 2018-ban. Fotó: Alejandro Cegarra / Bloomberg / Getty Images)