Index Vakbarát Hírportál

Egy amerikai katonai laborban kutakodnának a vírus eredete után a kínaiak

2021. augusztus 13., péntek 13:35

Pénteken Kína ismét elutasította az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslatát a koronavírus eredetét vizsgáló kutatás új szakaszára vonatkozóan – adta hírül az MTI. Peking azzal indokolta a döntést, hogy az új szakasz terve nem azokon a megállapításokon alapul, amelyeket a WHO tudósai még év elején, a Vuhanban folytatott vizsgálat után tettek.

Ma Csao-hszü kínai külügyminiszter-helyettes a Pekingben állomásozó külföldi diplomatáknak tartott eseményen azt mondta: a kínai fél soha nem ellenezte a vírus eredetét kutató vizsgálatokat, sőt a kezdetektől támogatta és a továbbiakban is részt fog venni az ezt célzó tudományos munkában. Ugyanakkor leszögezte: Kína elutasítja a koronavírus eredetvizsgálatának átpolitizálását.

A kínai külügyminiszter-helyettes nehezményezte, hogy míg a februári közös jelentésben a szakértők „rendkívül valószínűtlennek” ítélték, hogy a vírus laboratóriumból szabadult el, azzal szemben a WHO vezető tisztviselője csütörtökön azt mondta, hogy nagyon is valószínű a laborszökevény elmélet.

Miközben Kína határozottan elutasítja a vuhani laboratóriumot érő vádakat, hasonló állításokat fogalmaz meg a marylandi Fort Detrick katonai bázis egyik laboratóriumáról. Ma Csao-hszü ezzel kapcsolatban azt mondta: már több mint 25 millió kínai írt alá egy online nyílt levelet, amelyben arra kérik a WHO-t, hogy tartson vizsgálatot az amerikai laboratóriumban.

A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság egyik tisztségviselője hozzátette: a világ több pontján, például Olaszországban, az Egyesült Államokban és Franciaországban találtak már bizonyítékot arra, hogy a koronavírus már 2019 végén jelen volt, így a jövőben Kínán kívül is folytatni kell a vírus eredetét célzó kutatásokat.

A koronavírus eredetének vizsgálatára az év elején Kínába látogató nemzetközi misszió (tagjai között 17 nemzetközi és 17 kínai szakértővel) nem jutott konkrét következtetésre, és négy lehetséges forgatókönyvet hagyott nyitva. A legvalószínűbbnek azt tartják, hogy a vírus egy közvetítő faj révén terjedt át az emberre, elsőként valószínűleg 2019 őszén, a közép-kínai Vuhanban.

Rovatok