Több százezer euróért árulja NFT-tokenek formájában a szentpétervári Ermitázs Múzeumban készült fotóit Till Lindemann, a Rammstein énekese.
Szólóprojektjének keretében forgatott a múzeumban, a Lubimij Gorod (Kedvenc város) című, orosz nyelvű számához készített videóklipet.
Az Ermitázs verziója szerint csak azt engedélyezték Till Lindemann-nak, hogy a múzeumban készült felvételeket kizárólag a videóklipben használhassa fel, a tokenezéssel viszont megkerülte a múzeumot. A szentpétervári galéria felhívta a képeivel nyerészkedni próbáló énekes figyelmét, hogy megsértette a megállapodásukat, illetve a múzeum licencpolitikáját, de Lindemann egyelőre nem méltatta őket válaszra.
Na de mi is az az NFT? A non-fungible token, magyarul a nem behelyettesíthető érme rövidítése. Úgy kell elképzelni, hogy mondjuk van egy, a világhálón bárki számára elérhető kép, de valaki azt szeretné, hogy az ő tulajdonaként jegyezzék, mert ő ettől lesz boldog. Erre úgy van lehetősége, hogy kriptovalutával megvásárolja az adott képet, az adott kriptopénzrendszerben pedig rögzítik a tranzakciót, így abban az adott pénzrendszerben valóban tulajdonosává válik az adott képnek.
Az NFT-zés az ethereum okosszerződés- és kriptopénzrendszeren alapul,
a közismert Katasztrófalány-fotó immár 21 éves szereplője így keresett a mémen 150 millió forintnak megfelelő ethert.
NFT-kre hatalmas összegeket költenek, az internet eredeti forráskódjának NFT-verzióját 1,6 milliárd forintért adták el.
Till Lindemann, úgy tűnik, ráérzett a dologra, több példányban öt NFT-t árul több százezer euró értékben,
a legdrágább, 13 másodperces videórészletet 100 ezer euróért vesztegeti. És abból is 10 darab van.
Ha valaki azonban nem sajnál 100 ezer eurót arra, hogy a videóklipben is számtalanszor megtekinthető részlet egyik példányát a magáénak tudja, azt Till Lindemann elviszi vacsorázni Moszkvában.
A videóklip, amely tartalmazza az összes jelenetet, amit Lindemann súlyos eurókért árul, alább megtekinthető.