Robbantásos merénylet történt a kabuli reptéren csütörtök délután, miután délelőtt több nyugati állam is értesült arról, hogy egy terrorszervezet merényletet tervez a reptéren. Amit eddig tudni lehet:
Kenneth McKenzie amerikai tábornok azt mondta, hogy
az Iszlám Állam várhatóan újabb akciót fog megkísérelni a jövőben.
Hozzátette: véleményük szerint a tálibok nem voltak bűnrészesek a történtekben. A tábornok arról is beszélt, hogy az ISIS mellett „más, rendkívül aktív” fenyegetések is vannak Kabulban, amelyekkel számolniuk kell.
A tálibokat az amerikaiak mindeközben arra kérték, hogy zárjanak le néhány utat, mivel az autókba rejtett pokolgépek is komoly veszélyt jelenthetnek.
Az amerikai védelmi minisztérium sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy feltételezésük szerint az Iszlám Állam állhat a merénylet mögött.
Nem sokkal később pedig az Iszlám Állam fel is vállalta a merényletet.
A pentagon azt is megerősítette, hogy 12 amerikai katona meghalt, hozzátéve, hogy 15-en megsérültek a merénylet miatt.
A Reuters és a Fox News is azt írta, hogy információik szerint legalább 10 amerikai katona meghalt.Nem sokkal utánuk az Associated Press azt közölte, hogy
11 tengerészgyalogos és egy katonai orvos életét vesztette.
A Wall Street Journal értesülései szerint sokkal több áldozata van a merényletnek, mint amiről eddig tudtunk. Az egyik helyi egészségügyi tisztviselő velük azt közölte, hogy 60 halottról és 150 sérültről tudnak eddig.
Az amerikaiak szerint az Iszlám Állam állhat a merénylet mögött
Az amerikai katonai tisztviselők körében erős a gyanú, hogy az Iszlám Állam helyi szervezete, az ISIS-K lehet a merénylet mögött.
EGY BENNFENTES AZ AL-DZSAZÍRÁNAK AZT MONDTA, HOGY A TÁMADÁS KÖRÜLMÉNYEI IS AZ ISZLÁM ÁLLAM ÉRINTETTSÉGÉRE UTALNAK.
A szervezet egyelőre nem vállalta fel a merényletet. Az ISIS-K csoportról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
Egy szemtanú becslése szerint körülbelül százötven sérültet vihettek kórházba, akiket nagyjából hetven járművön szállítottak el.
Egy, az amerikaiaknak dolgozó afgán fordító arról számolt be, hogy egy ötéves kislány a karjai közt halt meg:
Rengetegen megsérültek. Én egy ötéves kislányt próbáltam megmenteni, de a karjaim közt elhunyt.
A Reuters szerint a helyi tisztviselők attól tartanak, hogy újabb merényleteket követhetnek el a következő órákban.
Amerikai tisztviselők szerint legalább öt amerikai katona megsérült a robbanás miatt. Az egyik, a helyszínen jelen lévő volt brit tengerészgyalogos is beszámolt a történtekről.
Hirtelen lövéseket hallottunk, és a járművünket is célba vették. Ha a sofőrünk nem tett volna egy hirtelen fordulatot, fejbe lőtte volna egy AK–47-tel felszerelt ember
– mondta, hozzátéve: a helyszínen még mindig nagy a felfordulás.
Mindeközben Emmanuel Macron francia államfő arra figyelmeztetett, hogy a következő órák különösen veszélyesek lesznek Kabulban és a repülőtéren egyaránt. Elmondta: együttműködnek az amerikaiakkal, egyben pedig közölte, hogy visszahívják az Afganisztánba delegált francia nagykövetet.
Az egyik helyi kórház nemrég közölte, hogy eddig hatvan sebesültet szállítottak be hozzájuk. (Korábban még csak harminchat sebesültről adtak hírt).
KÖZÜLÜK hatan ELHUNYTAK A MENTŐKOCSIBAN – ÍRTÁK.
Helyszíni beszámolók szerint több tucat mentőautó szállítja a sérülteket a helyszínről a kórházakba.
A repülőtér bejáratánál történt robbanás után többen a közelben lévő csatornába menekültek.
Legalább négy-ötszáz embert láttam ott, a robbanás nagyon erős volt. Az emberek fele a vízben keresett menedéket, míg a többiek a földre buktak le
– számolt be róla az egyik szemtanú.
A történtekről egy másik szemtanú is beszámolt, aki korábban tolmácsként segítette a szövetségeseket, és most a feleségével, három hónapos lányával és három hónapos fiával várakozott a kapu közelében.
Azt mondta, hogy olyan volt, mint a végítélet, mindenhol sebesültek feküdtek. Véres arcú és testű emberek menekültek a helyszínről, miközben lövöldözést lehetett hallani
– idézte az illetőt a Sky News riportere.
A New York Times katonai forrásra hivatkozva azt írja, hogy helyszíni beszámolók szerint az elkövető robbanómellénnyel követte el a merényletet.
Zabíhulláh Mudzsáhid tálib szóvivő az esetre reagálva közleményt adott ki:
A tálibok elkötelezettek a nemzetközi közösség iránt, és nem fogják engedni, hogy a terroristák Afganisztánt használják bázisul. A tálibok figyelmeztették az amerikai katonákat arra, hogy az ISIS és hasonló terroristacsoportok milyen veszélyt jelentenek
– írta.
Az egyik helyi szerint az amerikai katonák gázgránátokkal próbálták meg oszlatni a tömeget a robbanás után.
A merénylet ellenére továbbra is sorra szállnak fel a menekülteket szállító gépek.
A tálibok egyik szóvivője szerint legalább tizenhárom ember életét vesztette a robbanásban.
AZ ÁLDOZATOK KÖZT GYERMEKEK IS VANNAK.
Több tálib őr is megsérült a merényletben – közölte. Időközben a mentősök megkezdték a sérültek kórházba szállítását.
A brit védelmi minisztérium szerint két robbantás történt. Az egyik az Abbey Gate-nél, a reptér bejáratánál, míg a másik a Baron Hotelnél, ahonnan néhány napja helikopterrel szállítottak el 169 amerikai katonát. Az utóbbi helyszínen tűzharc is kezdetét vette a robbanás után.
David Martinon francia nagykövet nemrég arra kérte az embereket, hogy menjenek biztonságos helyre, mert nem kizárt, hogy ismét robbanthatnak a terroristák.
Afgán barátainkat arra kérem: ha a reptéri kapu közelében vannak, sürgősen menjenek el onnan, és keressenek menedéket, mert elképzelhető, hogy egy második robbanás van készülőben
– fogalmazott.
Egy öngyilkos merénylő hajtotta végre a robbantást annál a bejáratnál, amelyet a brit katonák őriztek. A kaput korábban a merényletről érkező híresztelések után lezárták.
HELYSZÍNI BESZÁMOLÓK SZERINT A ROBBANÁS UTÁN TŰZHARC VETTE KEZDETÉT.
A Fehér Ház szerint Joe Biden amerikai elnököt nemrég tájékoztatták a fejleményekről. Az elnök épp egy, az afganisztáni helyzethez kapcsolódó megbeszélésen vett részt, amikor megérkezett a robbanás híre.
Az esetről egyelőre viszonylag keveset tudni, de a hírt a Pentagon szóvivője is megerősítette már.
Áldozatokról egyelőre nincsenek információink. Amint többet megtudunk, beszámolunk a részletekről
– írta John Kirby.
A BBC szerint egy órával korábban egy felszálló olasz repülőgépre is lövéseket adtak le. Akkor senki sem sérült meg, bár nem tisztázott, hogy ki és honnan lőtt a gépre.
(Borítókép: Emberek várakoznak a kabuli reptérnél 2021. augusztus 26-án. Fotó: Haroon Sabawoon / Anadolu Agency / Getty Images)