Index Vakbarát Hírportál

Kiszivárgott, mi történik, ha meghal a királynő

2021. szeptember 4., szombat 08:57

A Politico pénteken nyilvánosságra hozta, hogy a brit kormányzat milyen intézkedéseket léptet életbe, ha meghal Erzsébet királynő. A legfrissebb értesülések szerint a kormányzat belső vizsgálatot indított – és akár hatósági eljárás is indulhat –, amiért a legfrissebb, jelenleg is érvényben lévő tervezet kiszivárgott.

A cikk szerint részletesen szabályozták, hogy a London Bridge kódnevű akcióban mi mindenre kell sort keríteni az uralkodó halála esetén. A királynő halálát a dokumentumban D napként említették, és napok szerinti bontásban leírták, hogy ezen, valamint a későbbi napokon (D+1, D+2, így tovább) mi fog történni.

A D napra vonatkozóan rögzítették, hogy a királynő halála esetén mely kormányzati tisztviselőket hogyan kell telefonon értesíteni. 

Most értesülünk arról, hogy őfelsége, a királynő meghalt 

– a Politico szerint ezt az üzenetet kapják majd a tisztviselők, akiket egyben arra is kérnek majd, hogy kezeljék bizalmasan az információt.

A tisztviselőket a hívás mellett e-mailben is tájékoztatják majd, ezután pedig a kormányzati épületeken félárbócra vonják a lobogót. Mindeközben a Buckingham-palota személyzete kiad egy hivatalos közleményt a halálhírről. 

A kormány részéről pedig elsőként a brit miniszterelnök fogja bejelenteni  a gyászhírt.

A többi kormánytisztviselőnek addig tilos lesz nyilatkoznia ezzel kapcsolatban. A bejelentés után a a védelmi miniszter intézkedni fog arról, hogy több helyen is díszlövésekkel emlékezzenek meg a királynőről. Ezenkívül egyperces gyásszal is megemlékeznek majd a királynőről. 

A tervezetben azt is előírták, hogy a kormányzati oldalakon és a közösségi médiában miként számolnak majd be a gyászhírről. A weboldalakon fekete háttér, a közösségi oldalakon pedig egy fekete borítókép fogadja majd a látogatókat, és a legfontosabb közleményeket leszámítva semmilyen tartalmat nem tesznek közzé egy ideig. 

A parlamentet is összehívják majd a királynő halála miatt. A testület egy közös gyászüzenet közzétételéről fog szavazni, valamint arról, hogy 10 napra felfüggesztik működésüket. Az alsóházban a képviselőknek külön-külön is lehetőségük lesz röviden megemlékezni az uralkodóról.

A királynő temetése 10 nappal a halála után lesz. 

Napközben kétperces csönddel fognak megemlékezni az uralkodónőről. Az állami ceremóniára a westminsteri apátságban kerül majd sor, ezt követően pedig Londonban és Windsorban kísérik végső útjára az uralkodónőt. A windsori kastélyban gyászmisével búcsúztatják majd, és onnan viszik nyughelyére, a kastélyban található Szent György-kápolnába.

A London Bridge mellett egy másik, Spring Tide kódnevű akciót is megtervezett a kormány.

Ennek keretében a trónörökös trónra LéPÉSÉHEZ szükséges intézkedéseket fogják végrehajtani.

Az előírt ügymenet szerint még aznap vagy másnap délután fél négykor a miniszterelnök az új uralkodóval közösen tart egy sajtótájékoztatót, amelyet követően a király este hatkor külön is üzenetet intéz majd nemzetéhez a televízióban.

Vizsgálat indult

A The Daily Telegraph szerint a miniszterelnöki kabinetiroda belső vizsgálatot indított a tervezet kiszivárgása miatt, mivel a kormányzat még nem biztos abban, hogy a Politico pontosan a dokumentum mely változatát szerezte meg. 

A lappal egy magas rangú kormányzati tisztviselő közölte: amennyiben kiderül, hogy a Politico egy régebbi dokumentumot szerzett meg, amely nem tartalmazza a „legérzékenyebb” pontokat, akkor ezzel le is zárulhat az ügy. 

De ha kiderül, hogy azt a változatot szerezték meg, amelyik jelenleg is érvényben van, minden előírást tartalmaz, és eddig körülbelül csak 10 ember birtokába jutott el, akkor hivatalos nyomozás lesz az ügyből.

A Buckingham-palota tisztviselői és a brit kormányzat részéről egyelőre nem érkezett hivatalos reakció a történtekre.

Rovatok