Index Vakbarát Hírportál

Az EU külpolitikai arculatának megerősítéséről tárgyalnak a tagországok vezetői

2021. október 5., kedd 22:32

Az Európai Unió külpolitikai arculatának megerősítéséről is tárgyalnak kedd este kezdődött szlovéniai munkavacsorájukon az európai uniós tagországok állam- és kormányfői – derül ki a megbeszélés előtti nyilatkozatokból, amelyről az MTI számolt be.

A tagországok vezetői a szerdai EU-Nyugat-Balkán csúcsértekezlet előtt uniós körben találkoztak a Ljubljanához közeli Brdóban, hogy megvitassák a legutóbbi nemzetközi politikai fejleményeket egyebek között az afganisztáni kivonulás és az amerikai-ausztrál-brit biztonsági megállapodás nyomán. Charles Michel, a tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke már a találkozó előtti meghívólevelében utalt arra, hogy az uniós külpolitikában kulcsszerepet kell játszaniuk a stratégiai partnerekkel, köztük a transzatlanti partnerekkel ápolt kapcsolatoknak, de a közelmúltbeli fejlemények fényében át kell gondolni, hogy miként tudják az uniós célokat a legeredményesebben elérni.

Brdóban Michel megerősítette, szerinte tárgyalniuk kell arról, hogyan erősíthető ilyen körülmények között az unió önálló fellépése. „Erős szövetséget erős szövetségesek építenek” – fogalmazott a tanács elnöke. Hozzátette, hogy az unió erejének fontos összetevője az egységes fellépés. Hangoztatta azt is, hogy az unió továbbra is a többoldalú megközelítésben érdekelt, olyan nemzetközi politikában, amelyben „erős partnerek és erős szövetségesek között vesz részt”. Emmanuel Macron francia államfő a találkozóra érkezve amellett érvelt, hogy az EU-nak az Egyesült Államoktól függetlenül is képesnek kell lennie nemzetközi fellépésre.

Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai képviselője – aki szintén jelen van a munkavacsorán – az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén kedden azt mondta, az Egyesült Államok kétségkívül az EU legfontosabb stratégiai partnerei közé tartozik, ez a kapcsolat létfontosságú és pótolhatatlan, azonban szilárdabb alapokra kell helyezni. Véleménye szerint a múlt hónapban kötött amerikai-brit-ausztrál biztonsági partnerségi egyezmény egyben arra is rámutatott, hogy az amerikai társadalom változik, és ez kihat az EU-ra is.

Az EU-tagországok vezetői szerdán a nyugat-balkáni térséget alkotó országokból érkezett partnereikkel találkoznak. Az egyeztetésen az előzetes jelzések szerint megerősítik az unió bővítés iránti elkötelezettségét, azonban kérdés, hogy meglesz-e a konszenzus a konkrét előrelépéshez. Ilyen találkozót személyes jelenléttel legutóbb a koronavírus-járvány előtt tartottak csúcsszinten.

Rovatok