A lényegében már tető alá hozott szerződés érvényességének az időtartama miatt kerültek zsákutcába a cseh-lengyel tárgyalások a dél-lengyelországi Turów felszíni szénbánya ügyében – írja kedden a Hospodárské Noviny cseh gazdasági napilap nyomán az MTI.
Varsó azt szeretné, hogy a szerződés csak két évig legyen érvényben, míg Prága elképzelései szerint a szerződésnek a szénbánya bezárása után még öt évig érvényben kellene maradnia. A Hospodárské Noviny a szerződés cseh tervezetének birtokában azt írta, a lengyel kormány a Turów bánya működését a közelmúltban 2044-ig hosszabbította meg.
A cseh-lengyel tárgyalások a múlt héten Prágában eredmény nélkül zárultak. Marcin Przydacz lengyel külügyminiszter-helyettes hétfőn a cseh sajtó szerint Varsóban azt nyilatkozta, hogy nem látja értelmét a tárgyalások folytatásának. Przydacz azt mondta, a cseh fél belpolitikai okok, lényegében a közelgő választások miatt nem akarja a megegyezést. A lengyel környezetvédelmi minisztérium szóvivője úgy fogalmazott, hogy nehéz lesz visszatérni a tárgyalóasztalhoz. A lengyelek szerint a tárgyalások megszakítása kedvezőtlen hatással lesz Varsó és Prága viszonyára. A csehek viszont a lengyel politikusok nyilatkozatait tartják „hazai használatra” szántaknak.
Csehország olyan szerződést szeretne kötni, amely orvosolná a szénbánya működésének mai és jövőbeni negatív következményeit cseh területen. A csehek elsősorban attól tartanak, hogy a bánya működtetése elapaszthatja a régió víztartalékait, növelheti a zajterhelést és a légszennyezést.
A prágai tárgyalásokon a cseh sajtó szerint a lengyelek azt javasolták, hogy anyagi támogatást adnának az érintett cseh régió víztartalékainak a védelméhez. A csehek számára ez alapvetően elfogadható is lenne, ha Varsó a támogatást nem kötné két éves határidőhöz, holott a bánya üzemeltetése 2044-ig van engedélyezve. Richard Brabec cseh környezetvédelmi miniszter ismételten azt hangsúlyozta, hogy Prága meg akar egyezni, de a cseh érdekek védelméről semmiképpen sem fog lemondani.
A lengyeleket valószínűleg meglepte, hogy mi is éppen olyan határozottan képesek vagyunk érdekeink védelmére, mint mások
– nyilatkozta a miniszter újságíróknak.
A turówi szénbánya fedezi a lengyel áramtermelés 4 százalékát, csúcsidőben 7 százalékát – mutat rá Varsó, s ezért elutasította a szénbánya bezárását, amit az Európai Bíróság rendelt el májusban.
A prágai kormány tavaly panaszolta be Lengyelországot az Európai Bizottságnál, amely az uniós bíróság elé vitte ügyet, mondván, hogy Varsó megsértette az uniós előírásokat. Az EU bírósága május végén elrendelte, hogy Lengyelország ideiglenesen függesszen fel minden tevékenységet a bányában. Ezt Varsó elutasítja. A nézeteltérés ugyanakkor olyannyira súlyosnak bizonyult, hogy Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő szeptemberi budapesti látogatását is lemondta, mivel nem akart találkozni a szintén a magyar fővárosban tartózkodó Andrej Babišsal.