Cikkünk hamarosan frissül!
Életének 85. évében meghalt Colin Powell, az Egyesült Államok első afroamerikai külügyminisztere. A hírt a politikus családja közölte Facebookon.
A volt külügyminiszter koronavírus-fertőzés következtében vesztette életét.
Colin Powell korábban a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke is volt.
Egy szerető férjet, édesapát, nagyapát és amerikai államférfit veszítettünk el
– írta közleményében a család. Azt is közölték, hogy a volt külügyminiszter „teljesen” be volt oltva koronavírus ellen (tehát vagy mindkét oltást megkapta egy kétkomponensű anyagból, vagy egydózisú vakcinát kapott).
Colin Powell 1937-ben született a New York-i Harlemben jamaicai bevándorlók gyermekeként. Katonaként szolgált a vietnámi háborúban, ekkor kezdett el felívelni a karrierje. Ennek is köszönhető, hogy Ronald Reagan elnökségének végén ő lett az Egyesült Államok első afroamerikai nemzetbiztonsági tanácsadója.
később a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökeként is ő volt az első afroamerikai a poszton.
Az utóbbi tisztségben ő volt a legfiatalabb is. A kilencvenes években – az öbölháborúban aratott amerikai győzelemnek is köszönhetően – népszerű politikusnak számított.
felmerült, hogy akár az elnökválasztáson is elindulhat.
1996-ban azonban végül úgy döntött, hogy nem méretteti meg magát. Később pedig a népszerűsége is csökkent amiatt, hogy George W. Bush elnöksége idején – immár külügyminiszterként – hamis információkkal próbálta meg igazolni az Irak ellen folytatott háborút az ENSZ-ben. 2003 februárjában a világszervezet előtt beszélve azt mondta, hogy az amerikai hírszerzés értesülése szerint Iraknak tömegpusztító fegyverei vannak, és ez is szerepet játszott abban, hogy az amerikaiak hat héttel később hadat üzentek Iraknak.
Később azonban az általa emlegetett tömegpusztító fegyvereknek nem akadtak nyomára Irakban.
Utóbb pedig az amerikai hírszerzés is elismerte, hogy tévedtek az iraki tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatban.
A botrány miatt Colin Powell végül benyújtotta lemondását, és 2005 elején távozott a posztról. Utóbb, 2010-ben egy interjúban elismerte, hogy nagyon bánja, amit 2003-ban mondott az irakiakról.
(CNN)