Ausztria után most már Németországban is kemény intézkedéseket vezetnek be az oltatlanokkal szemben, mert közülük kerülnek a legtöbben kórházba. Mindkét állam a nyugat-európai oltottsági lista végén kullog.
Európa számos országának vezetői sürgetnek egyre keményebb fellépést az oltatlanokkal szemben. A radikális intézkedések célja az lenne, hogy gyakorlatilag elszigeteljék őket a lakosság már oltott részétől.
Angela Merkel egyenesen drámainak nevezte a németországi járványhelyzetet.
A kancellár sürgette a harmadik oltás kiszállításának felgyorsítását, miközben kérte az oltatlanokat, hogy mielőbb igényeljenek vakcinát. Ausztria után a héten Németország is lépett, legalábbis a tizenhat tartományból több jelentett be szigorításokat. Ezek között szerepel, hogy a németeknek – ha buszra vagy vonatra akarnak szállni – érvényes oltási igazolványt vagy érvényes negatív tesztet kell felmutatniuk.
Elsősorban az oltatlanokra akarunk nyomást gyakorolni a szigorításokkal
– mondta a Zöldek társelnöke, Robert Habeck az ARD német közszolgálati televíziónak. A tervezetet a formálódó közlekedésilámpa-koalíció tagjai, vagyis a szociáldemokraták, a zöldek és a szabaddemokraták közösen nyújtották be a parlamentnek. A lépést az újabb járványhullám kellős közepén teszik, amikor a politika egyre elkeseredettebb harcot vív annak érdekében, hogy még többen oltassák be magukat.
A németek kétharmada kapta meg eddig mindkét oltását. Ez az egyik legalacsonyabb szám Nyugat-Európában. Éppen ennek a számnak a növelése érdekében váltottak a politikusok keményebb hangvételre, és sürgetik a mielőbbi szigorításokat azokkal szemben, akik nem oltatták még be magukat.
A német fővárosban már él az úgynevezett 2G-szabály (geimpft oder genesen – oltott vagy gyógyult), vagyis igazolni kell, hogy az illető megkapta mindkét oltását, vagy átesett a fertőzésen, máskülönben nem mehet étterembe, bárba, moziba vagy más szórakozóhelyre. Igaz az is, hogy a fertőzés sokkal gyorsabban terjed Németország déli és keleti részén, ahol eleve alacsonyabb az átoltottság. A hétnapos átlag új betegszám már majdnem negyvenezernél jár, ami szomorú rekord a járvány kezdete óta, és kétszerese a hónap elején regisztrál esetszámnak.
Ha a Bundestag elfogadja a koalíciós partnerek javasolta szigorúbb rendelkezéseket, a németek egy lépéssel közelebb kerülnek déli szomszédjukhoz, Ausztriához. Az osztrák hatóságok már néhány napja szigorítottak, azonban most nagyon keményet léptek, amikor
úgy határoztak, hogy hétfőtől megtiltják a kijárást az oltatlanok számára.
Az osztrákok több mint harmada ugyanis nincs beoltva. A mostani döntés azt jelenti számukra, hogy csak nagyon kivételes esetekben hagyhatják el az otthonukat. A rendeletet a rendőrség szúrópróbaszerűen ellenőrzi az érintettek lakhelyén.
Két osztrák tartományban a legsúlyosabb a helyzet, Felső-Ausztriában és Salzburg környékén. Ez utóbbi kórházi kapacitásának határához közeledik a szinte kezelhetetlen esetszámmal. Szerdán egyetlen nap alatt 14 400 új fertőzöttet jelentettek Ausztriában; a járvány kezdete óta először lépték át a 14 ezres határt.
A helyzetet kemény szavakkal illette az új kancellár, Alexander Schallenberg is, aki szerint
„A szégyenletesen alacsony oltottság miatt azok, akik nem veszik fel az oltást, most ugyanúgy fognak szenvedni, ahogy tavaly tavasszal valamennyien szenvedtünk a bezártság miatt.”
Az osztrákoknál még a németeknél is alacsonyabb az oltottság, miközben iszonyatosan nő a fertőzöttek száma. Ugyanakkor a legmagasabb európai átoltottsággal rendelkező Spanyolországban és Portugáliában – úgy tűnik – sikerült elkerülni a téli járványhullámot.
A brit miniszterelnök egy hétfői sajtótájékoztatón burkoltan, de gyakorlatilag azt mondta, hogy a harmadik oltás is szükséges lesz ahhoz, hogy valakiről elmondhassuk, teljesen beoltott. Boris Johnson szerint
„a harmadik oltást követően az életünk nagyon sok területen válik majd könnyebbé, és idővel hozzá kell szoknunk ahhoz, hogy ezt tekintsük teljes átoltottságnak.”
Ezt gyakorlatilag a franciák is meglépték már, miután ott is megugrott az új fertőzöttek száma. Hétfőtől szigorodtak az Európai Unió tizenhat országából érkező oltatlan utazókra vonatkozó francia beléptetési szabályok.
Görögországban az egészségügyi dolgozók tüntettek a hét a elején – elsősorban a növekvő esetszám miatt –, a kórházakra nehezedő nyomás enyhítését és fizetésemelést követelve. A dél-európai országban ebben a hónapban már többször döntött rekordot az új fertőzöttek száma, amire eddig nem volt példa. Még júliusban kötelezővé tették az oltást a görög egészségügyben, ami nem aratott osztatlan sikert. Az ennek nyomán felmondókat ugyanis a mai napig nem sikerült pótolni, ez is nehezíti most az aktív védekezést.
Visszakozott a Svéd Közegészségügyi Ügynökség a hatalmas felháborodás láttán, amely azt a döntésüket kísérte, hogy a teljesen beoltottak esetében nem kell tesztelni, ha a koronavírus tüneteit mutatja. Az októberi döntés nyomán 35 százalékkal csökkent a svédek körében a tesztelések száma.
(Borítókép: Emberek sétálnak az utcán Bécsben 2021. február 2-án. Fotó: Michael Gruber / Getty Images)