Csak 2021-ben több ezer mamutfenyő veszett oda a kaliforniai erdőtüzekben, míg az elmúlt két évben a világ legnagyobb fáiként számontartott fenyők egyötöde vált a tűz martalékává – a nagyjából 75 ezerből 10-15 ezer.
A Sierra Nevada-hegység nyugati oldalán őshonos, évezredekig is elélő fák átlagosan 75 méter magasra nőnek meg, törzsük átmérője hat méter is lehet.
Reprodukciójukhoz szükség van az alacsony intenzitású tűzre, mert amikor a lángok hője eléri a fa magasan lévő ágait, a ragacsos gyantaréteggel védett tobozai megolvadnak és kinyílnak, majd több száz apró mag hullik a talajra, ahol a tűz nyomán tápanyagokban gazdag, dús föld marad hátra.
Ám a klímaváltozás által okozott aszályok miatt tomboló tüzek túlságosan hevesek, és elpusztítják a fákat, ezért Clay Jordan, a Sequoia és a Kings Canyon Nemzeti Park igazgatója szerint sürgős beavatkozásra van szükség a mamutfenyők védelme érdekében.
Idén tűzvédő takarókkal próbálták megóvni a fákat, míg a 60 méternél magasabbak koronáját tűzgátló géllel is leöntötték, a törzsüket locsolóberendezéssel öntözték, a gyúlékony anyagokat pedig eltávolították a közelükből. Így a legnagyobb mamutfenyőket legalább meg tudták óvni.
(MTI)