Index Vakbarát Hírportál

Koronavírus-járvány: Von der Leyen megkongatta a vészharangot

2021. december 17., péntek 07:01

A koronavírus omikron-variánsa ádáz tempóban terjed, oltóanyagaink csak részben hatékonyak ellene, a helyzetet az is súlyosbítja, hogy az uniós tagállamok egészségügyi rendszerei túl vannak terhelve, főként az oltatlanok miatt – hívta fel a figyelmet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke a csütörtökön kezdődött egynapos EU-csúcsot lezáró sajtótájékoztatón.

Egységes uniós védekezés

Az EB-elnök hangsúlyozta: továbbra is az a leghatékonyabb védekezési módszer, ha egyre több embert oltanak be, köztük az 5 év feletti gyermekeket, és egyre többen kapják meg a harmadik adag, emlékeztető vakcinát.

Von der Leyen közölte: 

az uniós tagállamok 180 millió extra adag módosított vakcina megrendelését kezdeményezték a BioNTech/Pfizer cégtől az omikron-variáns elleni küzdelem érdekében.

Hozzátette, hogy a vállalatnak 100 napja van arra, hogy a megrendelést követően leszállítsa az oltóanyagokat.

Mint mondta, a bizottság egységes megközelítést javasol a tagállamoknak a harmadik oltást és a koronavírus-igazolványt illetően: a harmadik adag vakcinát a második dózis után 6 hónappal ajánlott felvenni, míg a tanúsítványok érvényessége 9 hónappal a második adag beadása után jár le.

Kiállás Ukrajna mellett

A migráció témájában elmondta: a tagállamok vezetői megállapodtak, hogy az EU erősíti kapcsolatait a harmadik országokkal, hogy megkönnyítse az illegális bevándorlók visszatérítését. A bizottság a migráció külső dimenzióit koordináló testületet hoz létre Margarítisz Szkínász bizottsági alelnök és Ylva Johannson belügyekért felelős biztos vezetésével. Az elnök felkérte a tagállamokat, hogy mielőbb fogadják el az új uniós migrációs és menekültügyi csomagot.

 Von der Leyen végezetül felszólította Oroszországot, hogy tartózkodjon az agressziótól, és csökkentse a feszültségeket az ukrán határon.

Az EU jó kapcsolatokat akar kialakítani Oroszországgal, de az nagyban függ attól, hogy Moszkva hogyan cselekszik. Amennyiben agresszívan lép fel Ukrajnával szemben, az EU szankciókat fog bevezetni, ami sokba fog kerülni az orosz vezetésnek

– hangsúlyozta.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke megerősítette, hogy

az uniós tagállomok vezetői „rendíthetetlen szolidaritásukat” fejezték ki Ukrajna felé, és az orosz vezetés esetleges agresszív beavatkozása súlyos következményekhez fog vezetni.

A versenyképes energiaárakról

Michel a jelenlegi energiaválsággal kapcsolatban elmondta: az árnövekedés negatív hatással van az európai háztartásokra, a vállalkozásokra és összességében az unió versenyképességére. Mint mondta, a válság kezeléséről nem sikerült megállapodnia a tagállami vezetőknek, túl különbőzek voltak az elképzelések a lehetséges irányokról. A téma a közeljövőben ismét napirendre kerül – tette hozzá.  

Olaf Scholz német kancellár Emmanuel Macron francia elnökkel a csúcs után tartott közös sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az uniós vezetők egyetértettek abban, hogy „világossá kell tenni, hogy aki megsérti az európai határokat, az a megfelelő reakciókra számíthat”. A két vezető többek között azt is kijelentette, hogy ellenzi a kötelező koronavírustesztek bevezetését az uniós országok közötti utazásokra vonatkozóan.

(Borítókép: Geert Vanden Wijngaaert / AFP)

Rovatok