Ghána legfontosabb nemzetközi repülőterének üzemeltetője szigorú bírságot szab ki a légitársaságokra minden olyan utas után, akit nem oltottak be koronavírus ellen, illetve akinek a koronavírustesztje pozitív az érkezéskor. Más reptereken is szigorúan büntetik a járványügyi korlátozások megszegőit.
A ghánai bírság nem filléres: utasonként 3500 dollárt (több mint 1,1 millió forintot) kell fizetnie a légitársaságnak a szigorú szabályok megszegéséért. Az előírás már életbe is lépett a főváros, Accra melletti Kotoka nemzetközi repülőtéren – közölte a Ghana Airports. Az intézkedés az egészségügyi minisztérium lépését követi, amely elrendelte, hogy az országba csak beoltottak léphetnek be.
„A repülőtéren végzett tesztelésből kiderült ugyanis, hogy a pozitív eredményt kimutató emberek, vagyis a fertőzöttek mintegy háromnegyede nem volt beoltva” – mondta Dr. Patrick Kuma-Aboagye, a Ghánai Egészségügyi Szolgálat főigazgatója a Voice of Americának.
A szabályozás a legrigorózusabbak közé tartozik Afrikában, ahol a vakcinák beadását az ellátási hiány és logisztikai problémák nehezítik, miközben az omikron-mutáns gyorsabb terjedésével újabb aggodalmakra ad okot.
A beutazás szigorítása Ghánában egybeesik az Európai Beruházási Bank döntésével, amely 75 millió eurós (27,6 milliárd forintos) beruházási hitellel támogatja a járvány elleni intézkedéseket. Ez a legnagyobb ilyen jellegű segítség a Covid-programban a szubszaharai fekete Afrikában.
„Ghána jelentős lépéseket tett a koronavírus elleni harcban” – idézte a CNN Werner Hoyert, az EBB elnökét, aki ezzel indokolta a hitel jóváhagyását.
A ghánai hatóságok decemberben nagyszabású oltási kampányt indítottak, mielőtt január 22-től életbe lép az oltási kötelezettség a célcsoportok, köztük a kormányzati alkalmazottak, az egészségügyi dolgozók és a diákok számára. A kormány további egészségügyi alkalmazott felvételét tervezi, hogy a napi 140 ezer oltást megduplázhassák.
Ghána – Nyugat-Afrika egyik legnagyobb gazdasága – jobbára kakaó-, arany- és olajexportból tartja fenn magát. Az eddigi adatok szerint a 30 milliós lakosság valamivel több mint 5 százalékát oltották be. A helyi egészségügyi szolgálat 131 ezer fertőzöttet és 1239 koronavírushoz köthető halálesetet regisztrált a világjárvány kezdete óta.
Az elmúlt két hétben a Kotoka repülőtéren regisztrált Covid-betegek tették ki az ország összes fertőzésének 60 százalékát – közölte az egészségügyi szolgálat.
A reptéri hatóságok korábban is vasszigorral büntették a járványügyi korlátozások megszegőit.
A torontói Pearson repülőtéren még májusban 2500 kanadai dollárra bírságolták azt a Dominikai Köztársaságból érkező utast, aki hamisított koronavírus-teszttel próbált belépni az országba.
Egy másik utas az Egyesült Államokból érkezett Torontóba, és a hatóságok szerint hamis nyilatkozatot tett egészségügyi állapotáról. Nem voltak elnézők vele szemben sem: őt 6500 dollárra büntették.
Az év elején még magasabbak voltak a büntetések: a Mexikóból hazatérő kanadaiak egyikét tíz-, a másikat hétezer dollárra bírságolták, mert szintén hamisított teszteket mutattak fel.
Ezzel egyidejűleg 798 kanadai azért kapott pénzbüntetést, mert a reptérre történő érkezésük után megszegték a kötelező karantén előírásait.
December 5. óta – oltottságtól függetlenül – negatív teszthez kötik a belépést Írországban – tette közzé a dublini reptér.
A minap hasonlóan szigorított Olaszország is: december 16. óta védettségi igazolástól függetlenül csak 24 óránál nem régebbi, negatív antigén vagy 48 óránál nem régebbi, negatív PCR-teszttel lehet leszállni a repülőről, azaz belépni Olaszország területére vízi, szárazföldi vagy légi úton.
(Borítókép: A ghánai Accra Kotoka Nemzetközi Repülőtér 2020. szeptember 2-án. Fotó: Nipah Dennis / AFP)