Index Vakbarát Hírportál

Csak Bulgária korruptabb Magyarországnál az EU-ban

2022. január 25., kedd 20:47 | aznap frissítve

A bolgár–magyar–román trió a legkorruptabb az EU-ban, a Transparency International jelentése ugyanakkor tartalmaz érdekes számokat is.

A Transparency International kiadta 2021-es jelentését, amelyben a korrupciós index alapján vizsgálták, hogy milyen szinten van a korrupció a világ országaiban. Az országokat egytől százig terjedő skálán pontozzák, minél nagyobb a szám, annál kevésbé korrupt az adott ország.

Az Európai Unión belül Bulgária kapta a legkevesebb pontot, egészen pontosan 42-t, utána következik Magyarország 43, majd Románia 44 ponttal. A világon és az EU-n belül is Dánia és Finnország a legkevésbé korrupt ország 88-88 ponttal, a skandinávok közül pedig Svédország is az élmezőnyben van a maga 85 pontjával.

A közép-, kelet- és délkelet-európai országok számait elnézve azonban kissé ellentmondásosak az adatok.

Ausztria például annak ellenére kapott 74 pontot, és áll ezzel a világon a 13. helyen, hogy a korábbi kancellár, Sebastian Kurz és közvetlen környezete körül számtalan korrupciós ügy látott napvilágot.

Ha a Balkánra tekintünk, akkor az a Montenegró kapott több pontot, egészen pontosan 46-ot, mint Románia, Bulgária és Magyarország az EU-ból, ahol mostanában folyik az egyik legnagyobb maffialeszámolás Európában, és ahol a gyanú szerint a rendőrség legbefolyásosabb tisztjeinek lehetett közeli kapcsolata a különböző bandákkal.

Ami szintén kifejezetten érdekes, hogy Belarusz például 41 pontot kapott, ami azt jelenti, hogy

a Transparency International Lukasenka országát körülbelül egy kategóriába sorolja korrupció szempontjából három EU-tagállammal is, a már előbb említett bolgár–magyar–román hármassal.

Az EU-n belül az elmúlt tíz évben a legnagyobb fejlődést Görögország és Olaszország érte el, előbbi 13, utóbbi 14 ponttal kapott most többet, mint 2012-ben. A legnagyobb visszaesők a szervezet szerint pedig Ciprus és Magyarország, előbbi 13, utóbbi 12 ponttal kapott kevesebbet most, mint 2012-ben.

A teljes jelentés itt érhető el.

(Borítókép: Faludi Imre / MTI)

Rovatok